1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

Lisans
Dil
Dosya Boyutu
Üretici
İşletim Sistemi
Eklenme Tarihi6 sene önce
Hemen indir ()
590 kez indirildi

Puanlama

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EYLÜL

10 – 14 EYLÜL 2012

 

30

 

       İsimlerimiz

       Boyuyorum 1

       Tanışalım

       İşte Sıradayım

       Okulumu Geziyorum

       Boyuyorum 2

       Dinleyelim Yapalım

       Bilge ile Tanışma

       Maskemi Kendim Yaptım

       İşte Benim Okulum

       Çömel Kurtul

       Kutu Kutu Pense

       Boyuyorum 3

       Yuvarlanan Toptan Kaç

       Boyuyorum 4

       Salyangoz Oyunu

       Müzik

Tanışalım: Öğrenciler iki gruba ayırılarak iç içe iki çember oluşturmaları sağlanır. İç çemberdeki öğrenciler “dur” komutuna kadar dönerler. “Dur” komutu ile karşılarında durdukları arkadaşlarının isimlerini söylerler. Tahmin doğruysa iç çemberdeki ile dış çemberdeki öğrenci yer değiştirir. Her dönüşte belirli bir konu söyleyerek oyun genişletilir.

Okulumu Geziyorum: Öğrenciler okul binasını tanımak amacıyla bir ip yardımıyla sıra yapılır ve öğrencilere okul binası dolaştırılır. Gezi “tren oyunu” eşliğinde yapılır. Öğrencilerden durdukları her “istasyonda” (okul bölümleri) merak ettiklerini sormaları istenir.

İşte Benim Okulum: Sınıf mevcuduna göre öğrenciler ikişerle ya da üçerli gruplara ayrılır. Her gruptan A4 kâğıdına okulun bir bölümü çizmesi istenir. Daha sonra öğrenciler yaptıkları resim hakkında konuşurlar. Etkinlik sonunda çalışmalar büyük bir kâğıda yapıştırılarak sergilenir.

Maskemi Kendim Yaptım: Öğrencilerden kes-kullan kitabındaki maskeleri istedikleri gibi boyamaları istenir. Maskeye lastik-ip takmalarına rehberlik edilir. Tamamlanan maskedeki hayvanın canlandırılması istenir.

Yuvarlanan Toptan Kaç: Öğrencilerden çember olması istenir. Bir öğrenci ebe olarak seçilir ve çemberin ortasında yer alır. Çemberdeki öğrenciler ellerindeki topu yerden yuvarlayarak çemberin ortasındaki öğrenciyi vurmaya çalışırlar. Ortadaki öğrenciyi topla vurmayı başaran öğrenci çemberin ortasına geçer.

Salyangoz Oyunu: Sıra alan öğrenciler birbirlerinin belinden tutar. Grup ritimle yürümeye başlar. En öndeki öğrenci, en arkadaki arkadaşını yakalamaya çalışır. Yakalanan öğrenci oyundan çıkar.

Müzik: Öğrencilere arkadaşlık, okul, okul sevgisi vb. temalarla ilgili şarkılar söylenir ve öğrencilerin eşlik etmeleri sağlanır.

Gazete kâğıtları, renkli kalemler kâğıt, kalem, bant, kartondan “e” ve “a” harfleri, hayvan resimleri, çalışma kitabı, pet (su şişesi), pet bardaklar.

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EYLÜL

17 – 21 EYLÜL 2012

 

30

 

 

 

       Yaşasın Okula Başladık

       Çantamda Ne Var?

       Kukla Yapıyoruz

       Sesleri Dinliyorum

       Okulun İlk Günü Annem Babam Ne Yapmış

       Okuma Sevinci

       Hangimiz Farklı

       Dinleme Oyunu

       Farkları Bulalım

       Aynı Olanı / Farklı Olanı Bulalım

       İlişkili Olanı Bulalım

       Kitap Okuma

       Karalama Çalışması

       Çizgi Çalışması

       Bilge’nin Kumbarası

       Bilge Ağaç Dikiyor

       Bilge ile Şişe Devirmece

       Beni Takip Et

       Mıknatıs Oyunu

       Müzik

Yaşasın Okula Başladık: Çalışma kitabında yer alan görsel hakkında öğrencilere sorular sorulur. Öğrencilerin görsel ile ilgili konuşmaları istenir.

Kukla Yapıyoruz: Öğrencilerden bir gün öncesinden beyaz çorap getirmeleri istenir. Bu çorapla bir kukla yapacakları söylenir. Öğrencilerden kuklayı süslemeleri için düğme, boncuk vb. materyalleri de getirebilecekleri söylenir. Kuklalar öğrencilerle birlikte tamamlanır. Sonra kuklaları konuşturmaları için öğrencilere kural, okur, öğrenci vb. kavramlar verilir.

Okuma Sevinci: “Okula Geldim” adlı şiir sınıfta, vurgu ve tonlamalara dikkat edilerek okunur. Okuma etkinliği sona erdiğinde öğrencilerden şiirle ilgili düşüncelerini, zihinlerinde neler canlandığını anlatan bir resim yapmaları istenir.

Farkları Bulalım: Çalışma kitabında yer alan resimler arasındaki 5 farkın öğrenciler tarafından bulunması istenir.

İlişkili Olanı Bulalım: Çalışma kitabında yer alan görsel “Her sırada, başta gördüğünüz varlıkla ilişkili olan varlığı işaretleyelim ve aralarındaki ilişkiyi açıklayalım.” yönergesi verilerek yaptırılır. Çalışma sayfası tamamlandıktan sonra öğrencilerden biri kaldırılarak sınıfta / okulda bulunan bir eşya / yer ve bununla ilişkili başka bir eşya / yer söylemesi istenir.

Kitap Okuma: Öğrencilere, seçilen hikâye / masal vb. vurgu ve tonlamalara dikkat edilerek okunur. Okuma esnasında öğrencilere sorular sorulur.

Bilge ile Şişe Devirmece: Öğrencilerle üçer ya da beşer kişilik gruplar oluşturulur. Gruplardan, top atarak bu şişeleri devirmeleri istenir. Grupların düşürdüğü toplam şişe sayısı çetele tablosunda hesaplanır. En çok şişe düşürmeyi başaran grup oyunu kazanır. Oyun esnasında öğrencilere “Kaç şişe düştü? Geriye kaç şişe kaldı?” gibi sorular sorularak rehberlik edilir.

Çalışma kitabı, kes-kullan kitabı, okul malzemeleri, boya kalemleri, yapıştırıcı, cd çalar, ses cd’si, resim kâğıdı, okul ya da sınıf kitaplığından seçilecek bir kitap, 10 adet boş su şişesi, bir tane top, A4 kâğıt.

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EYLÜL

24 – 28 EYLÜL 2012

 

30

 

 

       Ayna Oyunu

       Oyuncağım ve Ben

       Bil Bakalım Ben Kimim?

       Ne Denir?

       Dikkatli Dinliyorum 1

       Seslerin Oyunu

       Hangisi Farklı

       Parça – Bütün

       Bu Neyin Gölgesi?

       Dinliyorum Buluyorum

       Problem Çözüyorum

       Nokta ve Çizgilerden Desen Yapalım

       Noktaları Birleştiriyorum

       Çizgi Çalışması

       Kitap Okuma

       Bilge ile Eğlenelim

       Bilge’nin Çorapları

       Bilge ve Kardeşi Yarışıyor

       Leylek Oyunu

       Çubuklarla Bilye Taşıma

       Müzik

Oyuncağım ve Ben: Öğrencileri üçerli gruplara ayırarak birbirlerine oyuncaklarıyla ilgili, kimin aldığı, isminin ne olduğu gibi, bilgiler vermeleri istenir. Paylaşım bittiğinde öğrencilerden oyuncakları bebekler, arabalar, toplar vb. şekilde sınıflandırmaları istenir ve gruplardaki oyuncaklar birlikte sayılır. Etkinlik bitiminde çocukların oyuncakları paylaştırılarak ve birbirine emanet ettirerek güven duygularının gelişmesine fırsat verilir.

Oyun Oynarken: Çalışma kitabında yer alan görsel üzerinden öğrencilere, oyun oynarken neden kurlara ihtiyacımız olduğuyla ilgili sorular sorulur. Sorular bittikten sonra “Benim Oyuncaklarım Var” adlı parmak oyunu öğrencilerle oynanır.

Dikkatli Dinliyorum 1: Öğrencilerin dinleme becerilerini desteklemek amacıyla Ali’nin çizdiği ev tarif edilir ve öğrencilerden tarif edilen resmi çizmeleri istenir. Çeşitli sorular sorularak kendi düşüncelerini de çizerek anlatmaları istenir. Selin’in kıyafetleri tarif edilir ve bu kez Selin’in montundaki eksiklerin tamamlanması istenir.

Parça – Bütün: Her sırada verilen resimleri tamamlayan doğru parçaların bulunup üzerlerinin işaretlenmesi öğrencilerden istenir.

Problem Çözüyorum: Çalışma kitabında yer alan sayfalar öğrencilere “Bu çocuğun problemi ne? Sizce ne yapmalılar? Siz olsanız ne yapardınız? vb.” yönergelerle açıklatılır. Arzu eden öğrencilere resimlerin altlarındaki boşluklara düşündüklerini çizerek anlatma fırsatı verilir.

Çizgi Çalışması: Öğrencilerden çalışma kitabında verilen noktalı resmi ellerini kaldırmadan ve geriye dönmeden tamamlamaları istenir.

Leylek Oyunu: Bahçede yere düz bir çizgi çizilir ve çizginin bir tarafının deniz, bir tarafının kumsal ve öğrencilerin de leylek oldukları söylenir. Öğrenciler komutlarla denize ya da kumsala yönlendirilir. Komutları şaşıran öğrenci oyun dışında kalır.

Kes-kullan kitabı, ayna, gazete ve dergiler, makas, yapıştırıcı, oyuncak, gözleri bağlamak için eşarp, renkli yünler, çoraplar, müzik, renkli kâğıtlar, tahta çubuklar, bilye, küçük top, 4 tabak.

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EKİM

01 – 05 EKİM 2012

30

 

 

 

       El Ele Verelim

       Renkli Okula Başlıyor

       Birlikteyiz

       Sınıfımızın Kuralları

       Tuhaf Hayvanlar

       Kes – Yap Çalışması

       Sesimin Eşi Nerede

       Labirentte Yürüyorum

       Arı Bal Topluyor

       Balinaları Boyayalım

       Dinliyorum Uyguluyorum

       Papağan Fıstık

       Çizgi Çalışması

       Kitap Okuma

       Bilge’nin Şaşkınlığı

       Bilge Pasta Süslüyor

       Bilge ve Arkadaşı Piknikte

       Bilge Gününü Planlıyor

       Kıskanç Tavuklar

       El Tut Kurtul

       Hayvanat Bahçesi

       Karşılıklı Noktalar

       Müzik

Birlikteyiz: “Birlikteyiz” görseline yönelik öğrencilere sorular sorulur. Sorular bittikten sonra öğrencilerden kendilerini arkadaşlarıyla oynarken çizmeleri istenir. Etkinlik bitiminde öğrencilerle birlikte “Parmak Oyunu” oynanır.

Tuhaf Hayvanlar: Öğrencilerle parmak oyunu birkaç kez oynanır. Öğrencilere ormanın ne demek olduğu ve ormanda yaşayan hayvanlar sorulur ve “Canı Sıkılan Zürafanın Hikâyesi” anlatılır. Hikâyenin ardından öğrencilere hikâyeyle ilgili sorular sorulur ve resim yapmaları istenir.

Kes – Yap Çalışması: Öğrencilerle hayvan haklarıyla ilgili sohbet edilir. Hayvanlara yardım etmek için neler yapılabileceği konuşulur. O gün eve gittiklerinde kapıya bir kap su koymaları istenir. Öğrencilere gazete, dergi vb. dağıtılarak hayvan resimlerini bulup kesmeleri istenir. Kesilen resimler farklı parçalara bölünerek karıştırılır. Onlara bu parçaları kullanarak kimsenin görmediği hayvanlar yapacakları söylenir. Öğrencilerden parçaları birleştirerek kâğıtlarına yapıştırmaları ve bu hayvanlara bir isim buldukları hayvanları birbirlerine anlatmaları istenir.

Balinaları Boyayalım: Balina resimlerinin kenarlarından farklı renkte kalemlerle geçilir. Öğrencilerden kaç balina olduğunu bulmaları ve balinaları boyamaları istenir.

Çizgi Çalışması: Öğrencilerden yazma becerilerini geliştirmeye yönelik çalışma kitabındaki etkinlik, şu yönergeyle yapmaları istenir: “Elimizi kaldırmadan ve geriye dönmeden kesik çizgilerin üzerinden geçerek onları birleştirelim.”

Bilge ve Arkadaşı Piknikte: Parmak oyunu ile Bilge’nin piknik macerası öğrencilere anlatılır.

Oyun öğrencilere öğretilene kadar tekrar edilir. Oyunun ardında öğrencilere çeşitli sorular sorulur. Öğrencilerden eksik resimleri tamamlayarak boyamaları istenir.

Kıskanç Tavuklar: Öğrenciler iki gruba ayrılır. Öğrenciler tavuk ve civcivler olarak adlandırılır. Tavuklar civcivleri korumaya karşı taraf da civciv kapmaya çalışır.

Karton, el kalıbı, yapıştırıcı, kukla resim takımı, boya kalemleri, parmak boyası, A4 kâğıt, gazete ve dergilerden kesilmiş hayvan resimleri, makas, resim kâğıtları, gazete, dergi, taneli malzeme (tuz, fasulye vb.), kelime kartları, çalışma kitabı, kalem, kes-kullan kitabı.

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EKİM

08 – 12 EKİM 2012

 

 

30

 

       Temiz Olalım

       Süngerle Temizliyorum

       Yemekteyiz

       Sağlıklı Yemek Listem

       Meyve Salatası

       Resimleri Asıyorum

       Çıkış Hangisi?

       Eşini Bulma

       Kaç Tane Var?

       Emel ve Efe’nin Odası

       Ege’nin Teknesi

       Hangisi Benziyor

       Emel ve Ege Alışverişte

       Başta, Ortada, Sonda…. “E” Nerede?

       Dikkatle Dinliyorum 2

       Kitap Okuma

       Bilge Oyuncağını Tamir Ediyor

       Bilge Annesi İçin Hediye Hazırlıyor

       Bilge Düğme Seçiyor

       Top Kimde?

       Eşini Bul

       Müzik

Süngerle Temizliyorum: Öğrencilerden halka olmaları istenir ve torbaya dokunarak, koklayarak vb. torbada ne olduğu tahmin ettirilir. Daha sonra sünger torbadan çıkartılıp elden ele gezdirilir ve tekerleme grupça söylenir. Tekerleme bittiğinde sünger kimin elinde kaldıysa o öğrenci vücudunun hangi bölümünü temizleyeceğini söyler ve temizler gibi yapar. Oyun bu şekilde devam ettirilir.

Sağlıklı Yemek Listem: Dört aşamalı yiyecek piramidini öğrencilerin incelemesi sağlanır. Öğrencilerle sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine yiyecek piramidi görselini kullanarak sohbet edilir. Daha sonra öğrenciler gruplara ayırılarak sağlıklı yemek listeleri oluşturmaları sağlanır. Birbirleriyle yaptıkları sağlıklı yemek listelerin paylaşırlar. Etkinlik, grafik etkinliğiyle devam ettirilir.  “En Sevdiğin Yemek Hangisi?” başlıklı bir karton hazırlanır. Öğrenciler sevdikleri yemekleri kâğıda çizip keserek uygun yerlere yerleştirirler. Daha sonra oluşan grafik üzerinden öğrencilere sorular sorulur.

Çıkış Hangisi? : Öğrencilerden Eda’yı çalışma kitabında yer alan labirentteki “e” ile başlayan varlığa doğru yolu çizerek ulaştırması istenir.

Kaç Tane Var? : Öğrencilerin dikkat gelişimlerin desteklemeye yönelik sayfa şu yönergeler verilerek yapılır: “Burada kaç elma var? Tahmin edelim.” Öğrencilerin tahminleri not alınır. “Elmaları boyayalım ve kaç tane olduklarını bulalım.” Buldukları sayı ile tahminlerin karşılaştırmaları sağlanır.

Emel ve Efe’nin Odası: Çalışma kitabında yer alan resmin çeşitli yönergeler verilerek öğrenciler tarafından boyanması istenir. Verilen yönergelerdeki varlık adlarının “e” ile başladığına dikkat çekilir.

Bilge Oyuncağını Tamir Ediyor: Öğrencilerden çalışma kitabında verilen noktaları örnekteki gibi birleştirmeleri istenir. Mekân kavramlarının pekiştirilmesi için “Sağa doğru çizelim, Köşelere doğru çizelim” gibi yönlendirmeler yapılır.

Kitap Okuma: Öğrencilere seçilen hikâye / masal okunur. Hikâye / masal okunurken vurgu ve tonlamalara dikkat edilir. Okunacak hikâye / masal ile ilgili sınıfa bir materyal getirip öğrencilerin bu materyal üzerinde konuşmaları ve hikâyeyi / masalı tahmin etmeleri istenir.

Çalışma kitabı, sünger bez torba, kes-kullan kitabı, makas, yapıştırıcı, kalem, içi boş meyve resimleri, artık materyaller, boya kalemleri, grapon ve renkli el işi kâğıtları, çamaşır ipi, mandal, mavi yün, karton, makarna, suluboya, ip parçası, top.

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EKİM

15 – 19 EKİM 2012

 

 

30

 

       Ne Hissediyorum

       Torbamdaki Hazine

       29 Ekim

       29 Ekim’i Kutluyoruz

       Atatürk

       Yol Yapıyorum

       Bu nedir?

       Gizlenmiş Resimleri Bulalım

       İki Resim Arasındaki 5 Fark

       Parçalar Nerede?

       Haydi Anlat Bakalım

       Hikâye Oluşturuyorum

       Seslerin Oyunu 2

       Gruplama

       “e” Sesi ile Konsantrasyon

       Kitap Okuma

       Bilge ile Dans Edelim

       Bilge Alışverişte

       Dedektif Bilge

       Tombik (Dokuz Taş)

       Ayaklarını Islatma

       Müzik

29 Ekim: Öğrencileri Atatürk resimleri için çerçeve hazırlatılır. Tamamlanan çalışmalar sınıf panosunda sergilenir.

Atatürk: Atatürk ile ilgili öğrencilere bilgi verilir. Öğrencilere Atatürk ile ilgili bir şiir okunur.

İki Resim Arasındaki 5 Fark: Öğrencilerin dikkat gelişimlerini desteklemeye yönelik sayfalar, “İki resim arasındaki 5 farkı bulalım. Bulduğumuz farkları alttaki resim üzerinde işaretleyerek gösterelim.” yönergesi verilerek yaptırılır.

Parçalar Nerede? : Öğrencilerden alttaki küçük resimleri yukarıdaki büyük resimde bularak çizgi ile birleştirmeleri istenir.

Hikâye Oluşturuyorum: Tahtaya elma ve tekerlekli sandalye resimleri asılır. Çocuklara bu varlıkların isimleri söylenerek her kelimede “e” sesinin nerede olduğu bulmaları istenir. Cevaplardan sonra bu kelimelerle ilgili bir hikâye oluşturmaları ve hikâyenin kahramanının adında “e” harfi olması öğrencilerden istenir. Tahtaya bir çocuk görseli asılır. Bu görselin hikâyenin kahramanı olduğu ve birlikte isim bulunacağı söylenir. Kahramana isim bulunduktan sonra bu kahraman ve görseldeki resimlerle ilgili bir hikâye yazmalarına rehberlik edilir.

Seslerin Oyunu 2: Öğrencilere bazı kelimeler söylenir ve öğrencilerden kelimelerin söylenişleri birbirine benziyorsa ellerini masaya bir kez, değilse iki kez vurmaları söylenir. Uçurtma kelimesiyle kafiyeli varlık isimlerinin boyanması istenir.

Gruplama: Öğrencilerin ses farkındalıklarının desteklemeye yönelik sayfalar, “Varlıkların isimlerini düşünerek onları, içlerinde yer alan “e” harfinin yerini temsil eden yelkenli ile eşleştirelim.” yönergesi verilerek yaptırılır.

Dedektif Bilge: “6 Örümcek” adlı parmak oyunu öğrencilere oynatılır. Sayı kartlarının farklı kutucuklarına altı nokta çizmeleri öğrencilerden istenir. Altı rakamı ile ilgili farklı tekerlemeleri öğrencilerden istenir. Altı rakam, farklı tekerlemeler ve sayışmacalarla tekrar edilerek vurgulanır.

 

Çalışma kitabı, pürüzlü-pürüzsüz, tüylü-tüysüz, sert-yumuşak, sivri-küt, vb. kavramları vermeye dönük malzemeler, iki adet kapaklı karton kutu, kalem, torba, zil, kaşık, poşet, çatal, karton, Atatürk resmi, artık materyaller, yapıştırıcı, ip, makas, kes-kullan kitabı, dokuz taş.

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EKİM

22 – 26 EKİM 2012

 

 

13

 

       Kelebeklerle Gezinti

       29 Ekim Şiiri

       Kelebeğin Kanatları

       Sporcu Çocuklar

       Nokta Birleştirme

       Resmi Tamamlayalım

       Dikkatli Dinliyorum 3

       Çizgi Çalışması

       Fırtına, Yağmur, Kar

       Bilge ile Parça – Bütün

       Balık Ağı

       Müzik

Kelebeklerle Gezinti: Öğrencilere dinleme kuralları hatırlatılarak “Bilge ve Arkadaşları” adlı hikâye okunur. Sonra öğrencilere geziye katılabilmeleri için kelebek olmaları gerektiği söylenir ve kurallar anlatılır. Öğrenciler bahçeye çıkarılır ve dolaştırılır. Sınıfa döndükten sonra eşleriyle birlikte gezi boyunca gözlemlediklerini resimlemeleri istenir.

29 Ekim Şiiri: Öğrencilere Türk bayrağını anlatan bir şiir okunur. Üzerinde ay ve yıldız çizili kartonlar öğrencilere dağıtılır. Öğrencilerden krapon kâğıtlarını yuvarlayarak bayrağı oluşturacak şekilde yapıştırmaları istenir. Etkinlik bitiminde sınıf panosunda bayraklar sergilenir.

Kelebeğin Kanatları: Öğrencilere matematiksel düşünme becerilerini desteklemeye yönelik sayfayı “Kelebeklerin kanatlarına dikkat ederek gövdeleri ile birleştirelim, aynı renge boyayalım.” yönergesi verilerek yaptırılır.

Fırtına, Yağmur, Kar: Çeşitli yönergeler verilerek öğrencilerin yönergelerde verilen hareketleri yapması istenir. Fırtına dendiğinde el çırpılır, yağmur dendiğinde eller göğüse hafifçe vurulur. Kar dendiğindeyse eller arkada birbirlerine sürtülür hareketi yanlış yapan öğrenci oyundan çıkar.

Balık Ağı: Öğrencilerden biri balık olarak seçilir. Balık olan öğrenci diğer arkadaşlarını yakalamaya çalışır. Balık bir kişiyi yakaladığında el ele tutuşup ağ olurlar. Yeni ebe ağ oluşturan iki kişi olur. Diğer öğrenciler yakalanmamaya çalışmaya devam eder. Yakalanan Öğrenci ağa eklendiğinde ağ genişler ve yakalama işini ağın sağındaki ve solundaki öğrenciler yapar. Ağın altından veya arasından geçilmez.

Kes-kullan kitabı, renkli kalemler, ip , delgeç, resim kâğıdı, beyaz karton, yapıştırıcı, kırmızı ve beyaz grapon kâğıdı, makas, çalışma kitabı, kelebek, ağaç güneş tavşan vb.  resimleri

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

EKİM – KASIM

29 EKİM – 02 KASIM 2012

 

 

30

 

       Ailem

       İş Bölümü

       Sorunumuzu Çözelim

       Kimin Adında “A” Var?

       İpe Asıyorum

       Kovamda / Kutumda Kaç Tane Var?

       Eşleştirme

       Dalların Sesleri

       Labirent

       Eller ve Ayaklar

       Karışan Sıra

       “A” Nerede?

       Model Oluşturma

       Yönergeleri İzleyelim

       Çizgi Çalışması

       Kitap Okuma

       Bilge ile Ritim Tutalım

       Bilge’nin İlginç Resmi

       Bilge Balığa Gidiyor

       Kahkaha Oyunu

       İstop

       Müzik

İş Bölümü: Çalışma kitabındaki metin öğrencilere okunur ve iş bölümü ile ilgili sorular öğrencilere yöneltilir. Etkinlik bitiminde öğrencilere evlerindeki iş bölümünün önemini fark etmelerine yönelik resim inceleme çalışması yaptırılır. Son olarak resmi boyamaları istenir.

İpe Asıyorum: Varlık resimleri hazırlanarak bir kutunun ya da kâsenin içine yerleştirilir. Sınıfın uygun bir yerine çamaşır ipi asılır. Öğrencilerden bir kat seçmeleri ve seçtikleri karttaki varlığın isimlerini söylemeleri istenir. Elindeki karttaki varlığın ismi “a” ile başlayanların kartlarını çamaşır ipine asmaları istenir. Daha sonra sonunda ve ortasında “a” olan kartların ipe asılması istenir. Asılan kartlar hep birlikte kontrol edilir ve “a” sesinin bulunmasına rehberlik edilir.

Eşleştirme: Öğrencilerin ses hissetme becerilerini desteklemeye yönelik adları aynı sesle başlayan varlıkların birbirleriyle eşleştirilmesi istenir.

Model Oluşturma: Görselde örneği verilen modelleri, öğrencilerin boş alanlarda yapması istenir.

Karışan Sıra: Öğrencilerin dil becerilerin geliştirmeye yönelik sayfa, “Resimleri inceleyelim. Bu resimlerdeki olayları sıralayabilmek için resimlerdeki boş kutulara uygun sayıda çizgi çizelim.” yönergesi verilerek yaptırılır. Etkinlik tamamlandığında çalışma hep birlikte kontrol edilir. Farklı sıralama yapan öğrencilerin olayları nasıl sıraladıklarını arkadaşlarına anlatmaları istenir.

Bilge ile Ritim Tutalım: Basit bir ritim belirlenerek öğrencilerle birlikte uygulanır. Sonra öğrencilerin bir ritim bulmalarına ve sınıfça uygulamalarına rehberlik edilir. Ardından tahtaya geometrik şekillerden oluşan örüntüler çizerek ritim ve geometrik şekil eşleştirme etkinliği yapılır.

Bilge Balığa Gidiyor: Öğrencilere “Bilge’nin Parmak Oyunu” oynatılır. Oyunun ardından öğrencilere plastik tabak dağıtılır. A4 kâğıtlarına 7 küçük balık çizmeleri istenir. Balıklar plastik tabaklara yapıştırılır. Tabaklar sınıfta sergilenir. 7 rakamı ile ilgili çalışma kitabındaki etkinlikler yapılır.

Çalışma kitabı, kes-kullan kitabı, torba / kutu, çocuk resimleri, kes-kullan kitabı, varlık resimleri, yapraklar ağaç resmi, kalem, prizma, küp, silindir, plastik tabak, beyaz A4, top.

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

KASIM

05 – 09 KASIM 2012

 

 

30

 

       Fotoğraflarla Atatürk

       Taş

       Hata Yapabiliriz

       Sağım – Solum

       Hangisini Boyayalım?

       Neler Olmuş?

       Anlatalım

       Desen Yapalım

       Olmayanı Bulalım

       Ela’nın Yolu

       Kelime Bulalım

       Dinliyorum ve Çiziyorum

       Çiziyorum

       Kim Nerede?

       Kitap Okuma (Hikâye ya da masal)

       Çizgi Çalışması

       Bilge ile Eğlenelim

       Bilge ile Sudoku Oynuyorum

       Bardak

       Müzik

Fotoğraflarla Atatürk: Öğrenciler Atatürk’ün hayatı ile ilgili fotoğrafları inceler ve fotoğraflar hakkında konuşur. Öğrenciler sorularla yönlendirilir. Atatürk ile çekilmiş bir fotoğraf hayal etmeleri ve bu fotoğrafı resimlemeleri öğrencilerden istenir. Daha sonra resimler Atatürk köşesine asılır.

Neler Olmuş? : Beşli hazırlanmış olay kartları tahtaya yapıştırılır. Beşerli gruplara ayrılan öğrencilerden bu kartları sıraya koyup anlatması istenir.

Dinliyorum Çiziyorum: Öğrencilerin dinleme ve yönerge takip etme becerilerini desteklemeye yönelik sayfayı “Ağacın önüne bir top çizelim, ağacın yanına bir kova çizelim, kovanın yanına bir çiçek çizelim, Sence bu resimde güneş nerede olmalı? Bir güneş çizelim.” vb. yönergeler vererek yapması istenir.

Kim Nerede? : Öğrencilere görselle ilgili yönergeler verilir. Sonra öğrencilerden benzer yönergeler vermesi istenir.

Çizgi Çalışması: Öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmek amacıyla noktaları ellerini kaldırmadan ve geriye dönmeden birleştirmeleri istenir.

Bilge ile Eğlenelim: Çalışma kitabında yer alan parmak oyunu öğrencilere oynatılır. Oyunda 8 rakamının parçalanmasına yönelik bölümlere dikkat çekilir. Öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini desteklemeye yönelik sayfalar, “Sayı kartlarını farklı kutucuklarına sekiz nokta çizelim.” yönergesi verilerek yaptırılır.

Bardak: Öğrenciler 12-15 kişilik gruplara ayırılır. Her öğrenciye bir bardak verilir. Her gruptan bir lider seçilir. Lider elini bir kez çırptığında bardağın sağ tarafa iki kez çırptığında sol tarafa bardakların ilerletilmesi söylenir. Oyun durdurulduğunda elinde 2 bardak olan ya da bardak olmayan öğrenci oyundan çıkar. Elenmeyen öğrenciler birinci seçilir. Oyun sonunda bardaklar sayılır.

 

Atatürk fotoğrafları, kalem, taş, kutu, boya kalemleri, resim kâğıdı, Kardeşim Hasta öyküsü, adında **SA ve **SO işitilen nesnelerin kartları, ayakkabı kartonundan yapılan ev maketi, sepet, çalışma kitabı, kalem, kes-kullan kitabı

 

 

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

KASIM

12 – 16 KASIM 2012

 

 

30

 

       Dört Mevsim

       Bir Yılda Dört Mevsim

       Renklerin Hatırlattıkları

       Senin Fikrin Ne?

       Arda’nın Rüyası

       Nokta Birleştiriyorum

       Hangisi Gizli?

       Mandala

       Sırayı Takip Ediyorum

       Haydi Çizelim

       Marakas Yapıyoruz

       Marakasla Ritim

       Gizlenmiş Resimler

       Takip Ediyorum

       Mevsimler

       Çizgi Çalışması

       Kitap Okuma (hikaye ve masal)

       Bilge ile 0 Oyunu

       Bilge 10’a Tamamlıyor

       Bilge ile Oyun Oynayalım

       Kurt Baba / Anne

       Haydi Canlan

       Müzik

Dört Mevsim: Mevsimler görseline yönelik olarak öğrencilere sorular yöneltilir. Mevsimler ve özellikleri ile sohbet ortamı oluşturulur. Sınıf dört gruba ayrılır ve her grubun bir mevsim seçmeleri istenir. Öğrencilere “İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış” şiiri okunur. Şiir birkaç kez tekrar edildikten sonra öğrencilerden seçtikleri mevsimleri dramatize etmeleri istenir.

Renklerin Hatırlattıkları: Öğrencilerle bahçe turuna / yakın çevreye çıkılarak gözlem yapmaları istenir. Gezi sonrasında öğrencilere gözlemlerini anlatmaları için fırsat verilir. Resim kâğıtları öğrencilere dağıtılarak “Mesela kırmızı size ne anımsatıyor? Kırmızı denince aklına ne geliyor? Bu rengin anımsattıklarını çizip boyayınız. Çizdiklerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.” yönergeleriyle resim çizmeleri istenir. Öğrencilerden dört tane renk seçmeleri ve seçtikleri renkler ile ilgili ilişki kurdukları nesneleri verilen kutucuklara çizip anlatmaları sağlanır.

Hangisi Gizli: Öğrencilerin dil becerilerini desteklemeye yönelik sayfa, “Adında “e” ve “a” geçen varlıkları gizlendikleri yerde bularak çizgi ile eşleştirilelim.” yönergesi verilerek, yaptırılır.

Mandala: Verilen görselde adında “e” olan varlığı kahverengiye, “a” olan varlığın sarıya diğerlerini istedikleri gibi boyamaları istenir.

Gizlenmiş Resimler: Öğrencilerden gizlenmiş resimleri bulmaları ve boyamaları istenir. Etkinlik tamamlandıktan sonra öğrencilerden buldukları varlıkların isimlerinin ortak özelliği buldurulur.

Bilge ile 0 Oyunu: Getirilen malzemeler sayarak bir kaba konur. Sıralar arasında gezilerek her öğrenciden bir tane alması istenir. Tüm öğrenciler malzemelerden aldıktan sonra öğrencilere torbada hiç kalmadığı söyletilir. “Hiç kalmadı” parmak oyunu öğrencilere oynatılır.

Haydi Canlan: Öğrencilerden bir halka oluşturması istenir. Bir ebe seçilir. Ebenin amacı arkadaşlarına dokunup onları oldukları yerde dondurmaktır. Ebelenmemiş diğer öğrenciler ebelenen arkadaşlarının ayaklarının altından geçerek onları kurtarmaya çalışır. Oyun bu şekilde devam eder. Oyunun ikici aşamasında iki ebe seçilerek devam edilir.

“Dört Mevsim” görseli, renkli, kartonlar, yaprak, ip, pamuk, oyun hamuru, yapıştırıcı, boya kalemleri, makas, resim kâğıdı, kes-kullan kitabı, çalışma kitabı, artık materyaller, boyalar, pet şişe, kâğıtlar, nohut marakas ceviz, sayı kartları, kibrit çöpü, iki renkli mendil, geometrik şekil.

 

 

 

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

KASIM

19 – 23 KASIM 2012

30

 

 

 

       Duygumu Bul

       Yüzümdeki İfade

       Vücuduma Neler Oluyor?

       Kim, Ne Hissediyor?

       3 Kelime Bulup Hikâye Oluşturma

       Çizgilerimi Süslüyorum

       Noktaları Birleştiriyorum

       Yön Takibi

       Çizgi Çalışması

       Bu Kimin Eteği?

       Parçaları Eşleştirelim

       Düşünelim

       Hangisi Aynı?

       Eşleştirelim

       Şapkanın Deseni

       Benim Kupam

       Kaç Tane Var?

       Sayalım Yazalım

       Parçaları Tamamlayalım

       Modelleri Tamamlayalım

       Haydi Bulalım

       Çizgi Çalışması

       Bilge ile Sayalım

       Birim Kare

       Bilge Tangram Oynuyor

       Bilge Paylaşmayı Çok Seviyor

       3 Ayak Oyunu

       Gözlerim Kapalı

       Müzik

Duygumu Bul: Öğrencilerin “Duygular kelimesi size ne veya neler çağrıştırıyor?” sorusu üzerine düşünmeleri sağlanır. Kısa cümlelerle düşündüklerin ifade etmeleri istenir. Duygu kartları yere ters gelecek biçimde ya da tahtaya asılır. Öğrencilerden bir tanesini seçmesi ve karttaki duyguyu bir, iki cümleyle yaşadığı bir olayla ifade etmesi istenir. Sınıf ikili gruplara ayrılır. İkililerden biri heykeltraş biri heykel rolünde olacağı söylenir. Heykelin kendini heykeltraşa bırakması ve heykeltraş rolündeki öğrencinin de arkadaşının kollarını, bacaklarını, yüzünü değişik şekillere sokarak belli bir duyguyu anlatması istenir. Sınıftaki diğer öğrencilerin heykeldeki duyguyu bulmaları sağlanır. Hangi durumlarda bu duyguyu yaşayabileceğimiz konusunda öğrencilerle sohbet edilir. Etkinliğe başka bir grubun canlandırmasıyla devam edilir.

Kim, Ne Hissediyor? : Öğrencilerden gazete ve dergilerden değişik insan yüzleri kesip getirmeleri istenir. Kesilen yüzleri karışık şekillerde kâğıda yapıştırmaları istenir. Etkinlik sonunda yüzlerdeki duygular üzerine sohbet edilir. Çalışmalar sınıf panosunda sergilenir.

Çizgilerimi Süslüyorum: Öğrencilerin dikkat gelişimlerini desteklemeye yönelik sayfa, “Yukarıdaki görselin sırasına göre aşağıdaki görselleri birleştirerek resmimizi tamamlayalım.” yönergesi verilerek yaptırılır.

Hangisi Aynı? : Çalışma kitabında yer alan şekiller öğrencilere inceletilir. Şekillerin baştaki konumu ile aynı olan şekil gruplarını bulmaları ve boyamaları istenir.

Benim Kupam: Çalışma kitabında yer alan kupa resminin desenleri öğrencilere inceletilir ve uygun boyamaları yapmaları öğrencilerden istenir.

Sayalım Yazalım: Çalışma kitabında yer alan görseldeki şapkaların kaç tane olduğunu bulmaları ve boyamaları öğrencilerden istenir.

Haydi Bulalım: Öğrencilerden “e” sesi ile başlayan bir varlık resmi yapmaları istenir. Gazete veya dergilerden bulacakları “e” harflerini resme yapıştırmaları istenir.

Bilge Tangram Oynuyor: Öğrencilere “Tangram” oyunu anlatılır. Çalışma kitabından ilgili yerleri keserek Tangram oynamaları sağlanır. Farklı modeller oluşturabilmeleri için öğrencileri rehberlik edilir.

Kes-kullan kitabı, kâğıt tabak ya da bardak, dondurma çubuğu ya da çorap, kalem, yün ipler, gazete, dergi, makas, yapıştırıcı, boya kalemleri, çalışma kitabı, kâğıtlardan kesilmiş birim kareler.

 

1. SINIF UYUM VE HAZIRLIK ÇALIŞMA YILLIK PLANI

AY

HAFTA

SÜRE

ETKİNLİK ADI

AÇIKLAMA

 

KULLANILACAK ARAÇ GEREÇLER

KASIM

26 – 30 KASIM 2012

30

 

 

 

       Kurbağanın Değişimi

       Sepetimde Ne Var?

       Benimde Fikrim Var!

       Büyüklerimizin Oyunları

       E ve A Nerede?

       Ritim Çalışıyoruz

       Kes – Yap Çalışması

       Farklı Kalıplarla Çalışma

       Kelime Atma

       Sesleri Atalım

       Sarı Ev

       Olay Sıralama

       Haydi Anlat Bakalım

       Çizgi Çalışması

       Kitap Okuma (hikâye ya da masal)

       Resmi Tamamlayalım

       Eksikleri Çizelim

       Bilge ile Eğlenelim

       Bilge’nin Evcil Hayvanları

       Yarışalım

       Komik Suratlar

       Oyunun Yönergesini İzle

       Müzik

Kurbağanın Değişimi: “Minik Kurbağa” şarkısı söyletilir. Sınıfta öğrenci sayısı kadar A4 büyüklüğünde gazete kâğıdı yere serilir. Müzik eşliğinde öğrenciler yürütülür. Şarkı bitiminde gazete kâğıtlarının üzerinde olmaları istenir. Açıkta kalan öğrenciler oyun dışına çıkarılır. Oyunda son öğrenci kâğıt üzerinde kalana kadar devam edilir.

E ve A Nerede: Öğrencilerin dikkat gelişimlerini desteklemeye yönelik ilgili sayfa yönergesi verilerek yaptırılır.Verilen harfin hangi görselin içinde yazılı olduğunu bulup eşleştirmeleri istenir.

Kelime Atma: Öğrencilere çeşitli birleşik kelimeler söylenerek bu kelimelerden yeni kelimeler çıkarması istenir. “Atlıkarınca” kelimesindeki “karınca” sözcüğü atılır ve öğrencilerin kelimeyi bir de bu şekilde okumaları istenir. Etkinlik tamamlandıktan sonra bir de birleşik sözcüklerin ilk kelimeleri atılarak etkinlik tekrarlanır.

Sarı Ev: Sarı ev metni öğrencilere okunur. Öğrencilerin metni dinledikten sonra bu metinle ilgili bir resim yapması istenir. Resim çalışmasından sonra her öğrencinin ailesinde kaç kişi yaşadığı sorularak tablo üzerinde göstermelerine yardımcı olunur.

Olay Sıralama: Öğrencilerin konuşma gelişimlerini desteklemeye yönelik sayfa, “Resimleri oluş sırasına göre sıralayalım. Bu resimlerdeki olayları anlatalım. Eğer bu resimdeki çocuk siz olsaydınız, ne yapırdınız? Tartışalım.” yönergeleri verilerek yaptırılır.

Haydi Anlat Bakalım: Öğrencilerden verilen resimde gördüklerini anlatmaları ve resimde saklı varlığı bulmaları istenir.

Komik Suratlar: Öğrenciler çember yaparak oturtulur. Her birinin sırayla istediği komik surat ifadelerini (mimikleri) göstermesi ve arkadaşlarının bu ifadeyi taklit etmesi istenir.

Müzik: Öğrencilere onların dikkatlerini çekecek şarkılar söylenir ve eşlik etmeleri sağlanır.

Gazete kâğıtları, renkli kalemler, gazeteler kullanılarak yapılmış top, kâğıt, kalem, durum cümleleri, ifadeler, A4 kâğıt, çalışma kitabı, bant, “e” ve “a” harfleri, çocukların getirecekleri hayvan resimleri, 2 karton kutu, kes-kullan kitabı, dinleme metni, küçük kâğıtlar, su şişesi, pet bardaklar veya küçük kavanozlar, beyaz A4 kâğıdı, renkli ip.

   

 

 Sınıf Öğretmeni                                                                                    …./ 09 / 2012                                                                                          Okul Müdürü

 Kaynak:ata yayıncılık

590 kez indirildi

YORUM YAZIN