23 Nisan’da bu görüntü artık olmayacak!

23 Nisan çocuk bayramlarında geleneksel hale gelen Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi devlet koltuklarına artık oturulmayacak. Statlarda da kutlama yapılmayacak. 

Geçen yıl 23 Nisan törenlerinde sembolik olarak devletin zirvesindeki koltuklara oturan Öykü Önder ve Enes Karabulut, Türkiye’nin son çocuk Cumhurbaşkanı ve Başbakanı olarak tarihe geçti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları’nın gelenekselleşen devlet başkanlarından koltuk devri uygulaması artık tarihe karıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan’dan koltuğu devraldıktan sonra “Koltuğu artık bırakmam” sözleriyle akıllarda kalan Enes Karabulut’a Erdoğan, “Olmaz öyle şey. Bu ülke kalkmamak üzere koltuğa oturanlardan çok çekti. O nedenle 3 dönem kuralını koyduk” diye karşılık vermişti. Türkiye’nin son çocuk Cumhurbaşkanı Öykü Önder ise boyu yetişmediği için Çankaya’daki koltuğa oturmakta zorlanmıştı.

HALKIN KATILIMIYLA BAYRAM

 

Sabah’ın haberine göre, Geçen yıl değiştirilen milli bayram kutlama yönetmeliği bu yıl uygulamaya geçiyor. 23 Nisan’larda renkli görüntülere sahne olan çocukların devlet adamlarının koltuğuna oturması uygulaması bu yıldan itibaren sona erecek. İlkokul öğrencilerinin stadyum gösterilerinin yerine kapalı spor salonları, alışveriş merkezleri ve parklarda halkın katılımıyla şenlik yapılacak.

OTURMAKTA ZORLANMIŞTI

Çankaya Gaziosmanpaşa Necla İlhan İpekçi İlköğretim Okulu öğrencisi Öykü Önder, Türkiye’nin son çocuk Cumhurbaşkanı olarak Çankaya’ya çıkmış ancak boyu yetişmediği için makam koltuğuna güçlükle oturabilmişti. Cumhurbaşkanı Gül’ün, “Nasıl koltuğa oturmak zor mu?” esprisi üzerine ise çocuk Cumhurbaşkanı Öykü Önder, “Her şeyi edebine, adabına göre yapmak çok zormuş. Şimdi sizi daha iyi anlıyorum” demişti. Keçiören Tarhuncu Ahmet Paşa 5. Sınıf Öğrencisi Enes Karabulut ise Başbakan Erdoğan’ın koltuğunu devralan Türkiye’nin son çocuk başbakanı oldu. Erdoğan’ın gelecekte bu koltuklara bugünün çocuklarının oturacağına ilişkin konuşmasının ardından koltuğu devralan Enes Karabulut’un, “Artık kalkmayacağız” sözleri hatırlarda kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl hazırladığı Ulusal ve Resmi Bayram Yönetmeliğinde yaptığı değişiklik bu yıl ilk kez 23 Nisan’da uygulanmaya başlayacak. Renkli görüntülere sahne olan ilköğretim çocuklarının cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar hatta il ve ilçelerde idarecilerin koltuğuna oturması uygulamaları bu yıl yapılmayacak. Bakanlık yetkilileri, çocukların makam koltuklarına oturması uygulamasının öğrenciler arasında olumsuz bir rekabete dönüştüğünü ve öğrenci seçme işleminin hem öğrenci hem de öğretmenler için strese neden olduğunu belirtti. Üst düzey bir bakanlık yetkilisi, “Küçücük çocuklar yüzlerce kamera ve medyanın önünde büyük bir sorumluluk altına alınıyor. Sorulacak sorulara cevap verme stresi altına giriyorlar. Söyledikleri sözler medyada yayınlanıyor. Sonra bu çocuklar sınıflarında günlük hayatlarına adapte olması zor oluyor. Çocuklar açısından bu uygulamanın kaldırılması doğru olmuştur” dedi.

STADYUM ARTIK YOK

Her yıl Başkent’te 19 Mayıs Stadyumu’nda binlerce öğrencinin katıldığı gösteriler de bu yıl yapılmayacak. Bu yıl Ankara Valiliği, gündüz Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda ve Gençlik Parkı’nda tüm vatandaşların katılacağı bir gösteri ve şenlik hazırlığı yapıyor. Yeni yönetmelikle, Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve devlet protokolünün katıldığı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı resmi töreni de tarihe karıştı. Bunun yerine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, günün anlam ve önemini belirten mesajını medya aracılığıyla duyuracak. Her 19 Mayıs’ta sergilenen Samsun’dan getirilen bayrak ve toprağın teslimi gibi uygulamalar da yapılmayacak.

TEK BAYRAM 29 EKİM’DE

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, devlet töreni ile kutlanan tek bayram olacak. Cumhurbaşkanı Anıtkabir’e çelenk koyduktan sonra Çankaya’da tebrikleri kabul edecek. Törene katılanlar ve halkın bayramını kutlayacak. Devletin, milli bayramlarda tek resepsiyonu 29 Ekim’de olacak. Çankaya’da da bayram resepsiyonu verilecek.

SON ÇOCUK BAŞKANLAR

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Öykü Önder, “Umarım her çocuk benim kadar mutlu olur. Mutluyum, çünkü bir günlüğüne de olsa hayallerim gerçek oldu. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, koltuğunu bir günlüğüne de olsa bana emanet etti” demişti.

Enes Karabulut ise Başbakan Erdoğan’ın koltuğunu 23 Nisan’da devralmıştı. Enes Karabulut’un, “Artık kalkmayacağız” sözleri üzerine Başbakan Erdoğan “Yok, öyle yok. Kalkmamak üzere oturma, çünkü bugüne kadar kalkmamak üzere oturanlar bu ülkeye çok şey kaybettirdi” karşılığını vermişti.

Gaziantep’ten gelen 8. sınıf öğrencisi Muammer Alhan Babat ve Ankara’dan 8. sınıf öğrencisi Derya İlayda Doruk ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in koltuğunu paylaşarak oturdu. Her iki çocuğun Meclis Başkanı’ndan eğitim sistemi konusunda farkı düşünmeleri gülüşmelere yol açmıştı.

http://www.memurhaber.com/23-nisanda-bu-goruntu-artik-olmayacak-h15143.html

601 kez okundu

YORUM YAZIN