3.SINIF 2.DÖNEM VELİ TOPLANTISI

3.SINIF 2.DÖNEM VELİ TOPLANTISI

Lisans
Dil
Dosya Boyutu
Üretici
İşletim Sistemi
Eklenme Tarihi8 sene önce
Hemen indir ()
1674 kez indirildi

Puanlama

………………… İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                   ……………………..

 

2010 – 2011 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönem birinci veli toplantısı 16.02.2011 Çarşamba günü saat 1130 ile 1230 saatleri arasında okulumuz Çok Amaçlı Salonunda aşağıdaki gündeme göre yapılacaktır.

Bilgi ve gereğini arz ederim.

 

15 / 02 / 2011

……………………………….

3/A Sınıfı Öğretmeni

GÜNDEM

1. Toplantının açılışı ve saygı duruşu

2. Toplantı tutanağını yazacak velinin seçimi

3. Toplantı gündeminin okunması, yeni gündem maddelerinin belirlenmesi

4. Açılış konuşması

5. I. yarıyılın değerlendirilmesi

6. Ders araç ve gereçlerinin özenli kullanımı

7. Ders araç ve gereçlerinin eksiksiz olarak sınıfa getirilmesi

8. Öğrencilerin evde çalışma teknikleri

9. Başarı değerlendirme sınav takvimi

10. Okul ve sınıf kuralları

11. Beslenme – temizlik – kıyafet

12. Öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması

13. Okulun ekonomik sorunlarının konuşulması

14. Dilek ve temenniler

15. Kapanış 

 

Uygundur.

15 / 02 / 2011

 

 ………………………………….

……………………….. İlköğretim Okulu Müdürü

 

 

2010 – 2011 ÖĞRETİM YILI ……………. İLKÖĞRETİM OKULU 3/A SINIFI 3. VELİ TOPLANTISI TUTANAĞI

………………. İlköğretim Okulu Çok Amaçlı Salonunda 16.02.2011 Çarşamba günü saat 1130‘da yapılan 3/A sınıfı veli toplantısında aşağıdaki gündem maddeleri konuşulmuştur. Alınan kararlar gündem maddelerinde belirtilmiştir.

1. Toplantımız saygı duruşu ve İstiklâl Marşımızın söylenmesi ile başlamıştır.

2. Toplantı tutanağını yazmak için …………………. oy birliği ile seçilmiştir.

3. Toplantının gündem maddeleri okunmuş, yeni gündem maddelerinin eklenmesinin istenip istenmediği sorulmuş ve hazırlanan gündem maddeleri aynen kabul edilmiş olup gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmiştir.

4. 3/A Sınıf Öğretmeni ……………………… tarafından açılış konuşması yapılarak veli toplantısı başlatılmıştır.

“Değerli veliler,

 Öncelikle toplantıya iştirak ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz. Şimdi sizlere çocuk yetiştirirken ihtiyacınız olacak 13 altın kural söylemek istiyorum. İngiltere’nin Londra şehrindeki “Guy’s Hospital” hastanesinde çocuk psikiyatrisi servisinde olan Kevin Hickey (15) adlı bir çocuk doktorlara göre anne ve babasının kendisini eğitememeleri sonucu bunalım geçirerek hastaneye düşmüştü. Yapılan zekâ ve kültür testleri Kevin’in aslında son derece aklı başında bir çocuk olduğunu ortaya koyuyordu. Kevin bir gün hasta yatağında kâğıdı kalemi eline aldı, kendi durumunu anne ve babasını düşünerek anne ve babalara hitaben 13 altın öğüt yazdı. Küçük Kevin’in yazdığı bu öğütler şimdi İngiltere’de doktorların bir numaralı rehberidir.

1- Beni şımartmayın. Her istediğim şeyi elde edemeyeceğimi biliyorum. Sadece sizi deniyorum.

2- Bana tatlı-sert davranmaktan çekinmeyin. Bunu tercih ederim. Benim daha güvenli hissetmemi sağlar.

3- Benim kötü huylar edinmemi engelleyin. Bunların erkenden ortaya çıkarılmasında ve önlenmesinde size güveniyorum.

4- Benim yanlışlarımı başkalarının önünde söylemeyin. Benimle yalnız konuşursanız söylediklerinizi daha iyi anlarım.

5- Sizden nefret ettiğimi söylediğimde üzülmeyin. Aslında sizden değil beni engelleme gücünüzden nefret ediyorum.

6- Herhangi bir şeyin sonucunda beni kurtarmayın. Aslında sizden değil beni engelleme gücünüzden nefret ediyorum.

7- Benim küçük hastalıklarımı büyütmeyin. Bunları yenecek güçteyim.

8- Düşüncesizce yerine getiremeyeceğiniz şeyleri yapacağınıza söz vermeyin. Bu sözler yerine getirilmediğinde çok kırıldığımı unutmayın.

9- Kendimi istediğim kadar iyi anlatamadığımı unutmayın. Bunun için ara sıra yanlışlarım çıkar.

10- Dürüstlüğümü fazla zorlamayın. Kolayca korkup yalan söyleyebilirim.

11- Tutarsız olmayın. Benim kafamı iyice karıştırır ve size olan güvenimi sarsar.

12- Benden özür dileyecek kadar gururlu olmayın. Bazen içten bir özür beni size çok yakınlaştırabilir.

13- Unutmayın ki büyümek için sizin çok ve anlayışlı sevginize muhtacım, ama bunu size söylemem gerekmez mi?” dedi.

5. Birinci yarıyıl öğrenci başarılarının değerlendirilmesi: Birinci dönemde yapılan çalışmalar üzerinde görülen olumlu ve olumsuz durumlar hakkında örnek açıklamalar yapılmıştır. Birinci yarıyıl yapılan çalışmaların çok başarılı geçtiği velilerimizce vurgulanmıştır.

6. Ders araç ve gereçlerinin özenli kullanımı: Sınıfımızda bazı öğrencilerin 3.sınıfta olmamıza karşın ders araç ve gereçlerini özenli kullanmadığı sınıf öğretmeni tarafından söylenmiştir. Bu öğrencilerin kitaplarının parçalanmış, defter kenarlarının aşırı derecede kırışmış, çantalarının yıpranmış olduğu belirtilmiştir. Bu öğrencilerin ders araç ve gereçlerini özenli kullanması için öğretmen-veli işbirliğinin önemi vurgulanmıştır.

7. Ders araç ve gereçlerinin eksiksiz olarak sınıfa getirilmesi: Öğretmen ……………….: “Bazı öğrencilerin ders ve çalışma kitaplarının bazılarını getirdiği, bazılarını ise o günkü çalışmalara getirmediği gözlemlenmiştir. Kitapların hem çalışma hem de ders kitaplarının haftalık ders programı çerçevesinde çantalara konulması konusunda velilerimizin daha duyarlı olması gerekir.” dedi. Veliler de öğretmene hak verdiklerini belirterek bu konuda daha duyarlı olacaklarını dile getirdiler.

8. Öğrencilerin evde çalışma teknikleri: Evde mutlaka bir ders çalışma plânı yapılması gerektiği öğretmen tarafından söylendi. Öğrencilerin evde ders çalışmaları ve çalışmaların veliler tarafından sürekli olarak kontrol edilmesi ve denetlenmesi istendi. Boş zamanlarında uygun kitaplar okumaları ve okumaya teşvik edilmeleri istendi. Verilen ödevlerin bazı öğren­ciler tarafından yapılmadığı anlatıldı. Bu gibi olaylarda velilerin daha duyarlı olması istendi. Ayrıcı ödevlerini yaparken bazı öğrencilerin acele ile ödev yaptığı bunun ise yazı güzelliğini bozduğu belirtilerek velilerimizin ev ödevlerinin yapımı esnasında yazıların özenli yazılması hususunda duyarlı olmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Ayrıca derslerin işlenmesinden sonra konuları pekiştirici ve geliştirici çalışmalar yapılmasının önemi anlatıldı. Bu pekiştirici ve geliştirici çalışmaları yapmanın da ancak ev için hazırlanmış olan çalışma yaprakları, test ve problemlerle mümkün olacağı belirtildi. Velilerden eve verilen fotokopileri öğrencilerin yapmaları için ortam sağlamaları, öğrenciler fotokopileri yaptıktan sonra velilerin inceleyerek görülen yanlışları anında öğrenciye düzelttirerek dönüt vermelerinin önemi üzerinde duruldu. Öğrencilerin evde planlı çalışmalarının önemi vurgulandı. Öğretmen ……………….: “Derslerimizde de bu konunun önemini vurguluyoruz. Benim sizden ricam öğrencilerimizin planlı çalışma alışkanlığı kazanması konusunda bana yardımcı olmanız.” dedi.

9. Başarı değerlendirme sınav takvimi: I. yarıyıl başarı değerlendirme sınavının genel bir değerlendirmesi yapıldı. Sınıfımızın 60 soruluk testten net ortalamasının diğer sınıfların kat kat üstünde olduğu velilere açıklandı. Net ortalamamızın 48 olduğu ve bunu artırmak için daha fazla gayret harcanması gerektiği belirtildi. Okulda dahi net ortalamamıza yetişen sınıfın her herhangi bir şubede olmadığı belirtildi. Başarı değerlendirme sınavlarının ikinci yarıyıl ise 20 Mart 2010 ve 22 Mayıs 2010’da yapılacağı belirtildi.

10. Okul ve sınıf kuralları: Öğretmen …………………..: “Bazı velilerimizin öğrenci andı okunurken öğrencilerimizin aralarında gruplar halinde bulunduğu ve aralarında sohbet ettikleri gözlemlenmiştir. Velilerimiz öğrenci sıralarının arasında bulunmamalıdır. Öğrencileri sıraya geçirmek b. Öğretmenlerin görevidir. Ayrıca öğrenciler sınıflarına girerken bazı velilerimizin tek tek çantaları öğrenci sırtına yerleştirme girişimleri eğitim ve öğretimi aksatmaktadır. Yine bazı velilerimiz ise sabahçı gruplar sınıftan tamamen çıkmadan sınıflara girdiği ve öğrenci çantalarını sınıflara bıraktığı gözlenmiştir. Bütün öğrenci velilerinin okul kurallarına uyması gerekir. Kuralsız yaşam olursa düzen bozulur. Geleceğimizin teminatı yavrularımızın daha iyi eğitim alabilmesi için velilerimizin de görev ve sorumluluğunu bilmesi gerekir. Yine sınıfta ders yapılırken öğrencilere beslenme, evde unutulan kitap, defter vb. ders kesilerek getirilmemelidir. “ dedi.

11. Beslenme – temizlik – kıyafet: Öğrencilerin beslenmesi için velilere düşen ödevlerin neler olduğu açıklanmıştır. Temizliğe verilen önemin artırılması gerektiği üzerinde duruldu. Kız öğrencilerin uzun olan saçlarının uygun olarak kestirilmesi ya da saçların bağlanması, formaların yıkanıp temizlenmesi, tırnakların her hafta sonu mutlaka kesilmesi, kulak ve vücut temizliğine önem verilmesi ve mutlaka banyo yaptırılmasının gerekliliği anlatıldı. Ayrıca diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bunun diş sağlığı üzerindeki önemi vurgulandı. Bazı öğrencilerde bunun ağız kokularına sebep olduğunun belirtilerek her öğrencinin mutlaka dişini fırçalamasının sağlanması istendi. Giyim kuşam ile ilgili konular görüşüldü. Öğrencilerin formalarındaki söküklerin dikilmesi, ayakkabıların boyanması ve mümkün olduğu kadar temiz giyindirilmesi anlatıldı. Ayrıca mevsim şartlarına uygun giyeceklerin giydirilmesi, soğuk havalarda kalın giyeceklerin giydirilmesi, hasta olmamak için bunların gerekliliği anlatıldı.

12. Öğrencilere kitap okuma alışkanlığının kazandırılması: Öğretmen ……………………….: “Okuma alışkanlığını çocuk önce aile içinde, sonra okulda ve çevresinin okumaya yönelik tutumuyla edinebilir, geliştirebilir. Okula gittiğinde ilk kez kitaplarla karşılaşan çocuk evde hiç okuma uğraşı yoksa okuma işlemiyle okulu özdeşleştirmeye başlayabilir. Siz velilerimiz çocuklarınıza evde kitap okuma konusunda nasıl yardımcı olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması için şunlar yapılabilir: Öğrencilerimize kitap okumanın sevdirilmesi için evde velilerin örnek olması, öğrenci ile birlikte bütün aile fertlerinin kitap okuması gerekir Aile fertlerinin de kitap okuduğunu gören öğrenci severek kitap okuyacaktır. Öğrenci yine zorunlu bir iş olarak değil sevdiği için kitap okuyacaktır. Bu konuda velilerimizin üzerine büyük bir iş düşmektedir. Velilerin her gün düzenli olarak tüm aile fertleri ile birlikte bu etkinliği yapması gerekir. Yine okulda da bütün öğrencilerle birlikte biz öğretmenlerinde okuma etkinliklerine katılması gerekir. Yoksa bu çalışmadan istenilen verim elde edilemez.” dedi.

13. Okulun ekonomik sorunları okul müdürümüz Sayın ………………………………… tarafından velilere anlatıldı.

14. Dilek ve temenniler: Öğretmen ……………………. ve tüm veliler tarafından 2. yarıyılında birinci yarıyıl gibi başarılı bir öğretim yılı geçmesi temennisiyle toplantıya son verilmiştir.

 

………………………        ……………………….       ……………………..

Öğrenci Velisi           Öğrenci Velisi            3/A Sınıf Öğretmeni

 

 Görülmüştür.

16 / 02 /2011

 

      ……………………………….

……………… İlköğretim Okulu Müdürü

 

2010 – 2011 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI 3/A SINIFININ 2.DÖNEM 1.VELİ TOPLANTISINA KATILAN VELİLERİN İMZA LİSTESİ

Öğrenci Nu. Öğrencinin Adı ve Soyadı Toplantıya Katılan Velinin Adı ve Soyadı Yakınlık Derecesi İmzası
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

Toplantıya katılan veli sayısı       : …………..

Toplantıya katılmayan veli sayısı : …………..

Toplam veli sayısı                       : ………….

1674 kez indirildi

YORUM YAZIN