Başöğretmenlik geliyor!

Ulusal Öğretmen Stratejisi hayata geçiyor. Bundan böyle Eğitim fakültelerinde okuyan öğretmen adayları son sınıfta stajyer olacak ve sonrasında girecekleri sınavlardaki başarılarına göre kariyer ve ücretleri belirlenecek.

 

Sınavlardaki başarı durumuna göre “başöğretmen” olarak seçilen öğretmen tecrübelerini ve bilgilerini diğer öğretmenlere aktaracak.Bugün yapılacak Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmesi beklenen Ulusal Öğretmen Stratejisi öğretmen olacak adaylar için köklü değişiklikler getiriyor.Bir nevi Kariyer Planlama Sistemi’nin uygulanacağı üniversitelerde öğretmen adayları eğitim vermeye üniversite son sınıfta başlayacak. 

BAŞÖĞRETMEN TECRÜBELERİNİ PAYLAŞACAK

Maaşı ve statüsü “başöğretmen” olarak yükselen öğretmen, haftanın belirli günlerinde öğrencilere ders verirken, belirli günlerinde de meslektaşlarına tecrübelerini aktaracak. Başarılı öğretmen ödüllendirilecek. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de öğretmenlik atamasında KPSS’nin yanı sıra önümüzdeki temmuz ayından itibaren öğretmenlerin alan sınavına da gireceklerini açıklamıştı.

SINAVA DEĞİL, KIDEME GÖRE

Öte yandan öğretmenlerin sınav stresine sokulmasının yanlış olduğunu düşünen Eski Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, Anayasa Mahkemesi’nin 2010’da bu uygulamanın bazı maddelerini iptal ettiğini hatırlattı. Dinçer, “Sınav 2005’te lisans, 2006’da önlisans mezunları için iki kez yapıldı. Öğretmenlerin sınav stresine sokulmasına karşıyız. Öğretmenlik, Temel Milli Eğitim Yasası’nda da yazdığı gibi zaten özel ihtisas gerektiren bir uzmanlık mesleğidir. Öğretmenler kıdemlerine göre sınıflandırılır, sınavlara göre değil. Uzman statüsü olanla olmayan arasındaki fark uzman olanın 120 TL fazla almasıdır” 

 

http://www.memurhaber.com/basogretmenlik-geliyor-h8109.html

461 kez okundu

YORUM YAZIN