Doğruyu söylemek neden önemli?

0 0

Yalan söylemek için yüzlerce mazeret üretilebilir. Ancak hiçbir mazeret bir yalanı haklı çıkarmaya yetmez. Doğan Cüceloğlu, yalan söylememek neden önemli konusunda yazdı… İşte “insan olma yolculuğunda” yaşamsal değeri olan bir yazı…

Yalan söylememek neden önemli?

Yalan söyleyince sadece başkasıyla olan ilişkimiz değil, kendimizle olan ilişkimizde de aksaklıklar, yaralanmalar olur. Yalan söyleyen insan ‘insan olma yolculuğunda’ kendi önüne engeller kor.

Bana yazmış, içini dökmüş:

Sizin için çok basit, sıradan bir olay belki. Üniversitedeyken internetten biriyle tanışmıştım; sadece o anlık boşluğu doldurduğu için onunla görüşüyorduk. Kendisini ilk başlarda önemsemediğim için kendimden bahsederken ona yalanlar söylüyordum.

Zamanla ona çok alıştım; fakat söylediğim yalanları ona itiraf edemedim; kendimi çok farklı tanıttım. Sonra âşık oldum.

Birbirimizi hiç görmedik, ama yıllar geçmesine rağmen onu zerre kadar unutamadım.  Ona yalanlar söyleyerek hep hayal kırıklığına uğrattım.

Bana hep inandı; yalanlar yalan doğurduğu için itirafta bulunamadım.

İçimdeki bu suçluluk duygusundan kurtulamıyorum; onu da unutamıyorum.

En yakın arkadaşımla bile bu durumu paylaşamıyorum; bıktım artık bu suçluluk duygusundan.

Evet, yalan söyleyince sadece başkasıyla olan ilişkimiz değil, kendimizle olan ilişkimizde de aksaklıklar, yaralanmalar olur. Yalan söyleyen insan ‘insan olma yolculuğunda’ tökezler. Gerçek Özgürlük boş bir laf değil, yaşamsal değeri olan bir sözdür.

Yazar: Doğan Cüceloğlu
Kaynak: http://www.dogancuceloglu.net

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x