Eğitimde 4+4+4 tartışması tam gaz sürüyor

0 0

Kamuoyunda 4+4+4′ eğitim tasarısı olarak bilinen ‘İlköğretim ve Eğitim Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

İmam hatiplerin önünün açılacağı ve kız çocuklarının evde kalacağı endişesiyle bir kısım çevreler yeni modele karşı. Milli Eğitim ise öğrencilerin yaş grupları ve fiziksel özellikleri temelinde bir kademelendirilmenin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyor. 

EĞİTİME KADEME

AK Parti Grup başkanvekillerinin verdiği zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ‘8 yıllık kesintisiz eğitim’ uygulamasına son veren kanun teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşüldü. Komisyonda teklifi savunan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, dünyada zorunlu eğitimin 9 ila 13 yıl arasına çıktığını hatırlatarak, Türkiye’nin zorunlu eğitim yılının artırılmasının önemine dikkat çekti. Dinçer, bilimsel araştırmalar ışığında eğitimin kademeli bir yapıyla 12 yıla çıkarılmasını amaçladıklarını söyledi.

Kesintisiz 8 yıllık eğitimin 28 Şubat sürecinin bir sonucu olarak imam hatiplerin önünü kesmek için başlatılan sistem olduğunu vurgulayan Dinçer, 8 yıllık kesintisiz eğitimin getirilen amaçlarına erişilemediğini ifade etti.

ÇIRAKLIK YAŞI 11’E DÜŞÜYOR 

Yeni model ile ilköğretim kurumlarının toplam eğitim süresi 8 yıl olacak. Yasadaki “kesintisiz” ibaresi çıkarılıyor. İlköğretim kurumları, 4 yıl süreli ilköğretim birinci kademe okulları ile 4 yıl süreli ilköğretim ikinci kademe okullarından oluşacak. Yasada çırak olabilmek için “14 yaşını doldurmuş, en az ilköğretim okulu mezunu olmak” şartı da değiştiriliyor. Çırak olabilmek için 11 yaşını doldurmak ve ilköğretim birinci kademeden mezun olmak şartı getiriliyor.

300 BİN USTAYA İHTİYAÇ VAR

Mesleki ve Teknik Eğitim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Sami Nogay: “28 Şubat baskısıyla kesintisiz eğitime geçilmişti. Amaç Türkiye de mesleki eğitimi durdurmak ve sanayileşmenin hızını kesmekti. Öyle de oldu. Çıraklık eğitiminde 1998’de 250 bin öğrenci varken bugün öğrenci sayısı 150 bine inmiştir. 1998’de lise öğrencilerinin yüzde 42’si meslek lisesi öğrencisi iken bu oran bugün yüzde 36’ya düşmüştür. Ülkemizin çeşitli mesleklerden 300 binden fazla ustaya ihtiyacı var, biz Türkiye genelinde sadece 15-20 bin usta yetiştirebiliyoruz. Bu düzenleme iyi uygulanırsa faydalı olacaktır.”

TÜSİAD’A GÖRE TÜRKİYE’Yİ GERİYE GÖTÜRÜR 

TÜSİAD’ın dün yaptığı yazılı açıklamada hükümetin ‘4+4+4’ formülüyle zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran düzenlemesi eleştirilmiş ve “TBMM gündemindeki kanun teklifi, mevcut durumdan dahi geriye gidişe yol açacaktır. Türkiye’nin ihtiyacı olan eğitim reformu bu değildir” ifadeleri kullanılmıştı. TÜSİAD’ın mesajında ayrıca ‘mesleki yönlendirmenin erken yaşlara çekilmesinin sakıncalarına’ yer verilmiş ve düzenlemenin kız çocukların eğitime katılımında zorluklar çıkarabileceği savunulmuştu.

Kaynak : http://www.internethaber.com/egitim-444–403422h.htm#ixzz1nJmQcDHD

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x