Fabrika Ayarlarınızı Bulmak

0 0

Fabrika ayarları; bir teknolojik terim gibi dursa da, kişinin kendi fabrika ayarlarını bulması yani dünyaya ne yapmak için geldiğini anlaması, iş ve özel yaşamda başarının anahtarı. Peki kişi fabrika ayarlarında ne olduğunu, bu dünyaya ne yapmak için geldiğini nasıl anlar. Özünüzü keşfetmek için uzmanından önerileri sizin için derledik. Buyurun buradan keşfedin.

Güçlü özelliklerimin nasıl farkına varabilirim?

Altının oluşma hikayesini biliyor musunuz? Bir belgeselde izlemiştim. Dünyanın oluşumu esnasında, güneş patlamalarında güneşten kopan parçalar dünyaya ve dünya döndükçe merkezine doğru çekilerek altını oluşturuyorlar. Dış kabuklara doğru daha az görülmelerinin sebebi de bu. Şimdi sizin de çekirdeğinize, yani özünüze doğru küçük, keyifli bir yolculuk yapmanız gerekecek. Çünkü dışa vurduğunuz taraflarınızla özünüz ne kadar bir, gibi derin bir soru sorardım, ama şu an bu soruyu sormak işimizi o kadar da kolaylaştırmayabilir☺ Onun yerine özünüzün yansımalarına bakmak işe yarayabilir, kolaylaştırıcı olabilir.

Dikkat ederek. Üzerine eğilerek. Özünüzü ortaya çıkartarak.

Özünüzün yansımaları, güzel hislerde saklıdır. Siz kendinizi ne kadar keyifli ve mutlu hissederseniz, o kadar kendinize ait bir şeyi yapıyor ya da yaşıyorsunuzdur. Küçük ama sonucu büyük bir soruyla başlayalım: Kendinizi hayatınız boyunca gerçekten en mutlu hissettiğiniz anda nerede, ne yapıyordunuz? Bu soruya, bebeğimi ellerime almıştım veya nikah masasında “evet” demiştim gibi bir cevap veriyor olabilirsiniz. Şimdi, soruyu yeniden sorayım: “Kendinizi iş hayatınız boyunca gerçekten en mutlu hissettiğiniz anda nerede, ne yapıyordunuz?”

Kendinize biraz zaman verip bu sorunun cevabını iyice düşünün.

İşte şimdi bu dökülen kelimeler bir şeyler söylemeye başlamış olmalı.

Herkes gibi siz de umarım, en az bir kere de olsa takdir eden tarzda bir müdüre veya yöneticiye denk gelmişsinizdir. Takdir eden kişi belki de yöneticiniz değil, arkadaşınız veya ailenizden birisidir. Umarım şimdi, benim hayatımda hiç böyle birisi olmadı diye hayıflanmaya başlamamışsınızdır. Küçük de olsa böyle bir deneyim vardır. Bu kişi, sizi takdir ederken mutlaka birkaç özelliğinizden dem vurmuştur. Yaptıklarınız dışında, nasıl “olduğunuza” dair takdirler aldınız acaba? Özenli, hızlı, analitik, stratejik, insan ilişkilerinde başarılı, müşteriyi harika yöneten, hızla adapte olabilen, tutarlı, yaratıcı, empati sahibi, çok iyi konsantre olan, öğrenmeye açık, sorumlu, bireysel ortamda iyi iş çıkaran, süper takım üyesi ve bunlar gibi birçok güzel özellik olabilir. Bir şeyler aklınıza gelmeye başladı mı?

Takdir edilen özelliklerinizin yanı sıra, bir de parfüm metaforu var. Başka bir yazıda bahsettiğim gibi sizin devamlı kullandığınız parfüme artık burnunuz alışmıştır sadece ilk sıktığınızda kokuyu alırsınız sonra siz almazsınız ama başkaları alır. Şimdi bunu sorayım size: Sizin kolaylıkla yaptığınız ve aslında çok da önemsemediğiniz fakat başkalarının çok dikkatini çeken bir veya birkaç özelliğiniz vardır mutlaka. Nedir bu size yapması veya olması çok kolay gelen şeyler?

Size de yapması veya olması kolay geleni görüyor musunuz? Hemen aklınıza gelmediyse, şunu sorayım: İş veya sosyal yaşamdaki arkadaşlarınız hangi görevi hemen size yıkıyorlar? Neyi iyi yapacağınızı başkaları çok iyi tespit edip doğal il bölümünü kolayca yapabilirler. Organizasyon mu, hesap kitap mı, liderlik etmeniz mi, geniş çerçeveden yani stratejik bakabilmeniz mi, konuşup onları rahatlatmanız mı? Bunlar gibi birçok özellik olabilir. Onların sizden neyi üstlenmenizi istediklerini takiben önemli bir tamamlayıcı soru var burada: “Siz hangisini yapmak istiyorsunuz?” Belki aslında siz hesabı kitabı yapmak istemiyorsunuz. Çok iyi yapıyorsunuz çünkü öğrenilmiş bir analitikliğiniz var, matematik mezunusunuz veya ondan veya bundan ötürü. Ama sevmiyorsunuz. Sizin asıl sevdiğiniz çiçek düzenlemek! Evet, çiçek düzenlemek. Orada bir matematik var ve siz bunu yapmaktan keyif alıyorsunuz. Öyle ya, neden olmasın?

 

Yazar: Merve Can
Kaynak: http://www.isteyasam.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x