Glutensiz Ürünler

Glüten, buğdayın içerisinde yer alan bir protein grubudur ve unun öz değerlerini en fazla içeren kısımdır. Aynı zamanda tükettiğimiz birçok besin türünde yer alan ve son zamanlarda da zararlarından sıkça bahsedilen bir maddedir. Glutensiz ürünlerde bu bilginin yayılmasıyla birlikte artmış ve çeşitlenmiştir.

 

Sağlıklı olmak adına Glutensiz Ürünler mi tüketmek gerekir?

Glüten vücutta eksik ve fazla olmaması, fakat olması gereken bir maddedir. Diğer bir değişle Glutensiz Ürünlertüketmek demek sağlıklı beslenmek demek değildir. Her vücut glütene bir miktar kadar ihtiyaç duymaktadır. Üstelik glüten yapışma özelliği olan bir maddedir ve hatta bazı marangoz atölyelerinde tutkal malzemesi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunun anlamı glütenin, herkesçe zararları bilinen ve en kaçınılması gereken maddelerin başında gelen jelatine alternatif olabileceğidir. Jelatin gibi insan vücudunun doğasına tamamıyla aykırı olduğu bilinen bir madde yerine glüten kullanılmasının çok daha sağlıklı olabileceği bir gerçektir.

Neden Glutensiz Ürünler bu kadar revaçta?

Normal vücut sağlığında bulunanlar glüteni rahatlıkla sindirebilirken bazı insan vücutları glüteni sindirememektedir. Bu şekilde glüteni sindirememe durumuna çölyak hastalığı denilmektedir ve çölyak hastaları glüten tüketmemelidirler. Bu sebeple Glutensiz Ürünler bir kısım insan bakımından gerçekten önem taşımakta ve Glutensiz Ürün çeşitliliğinin artması bu hastaların göz ardı edilmemesi bakımından çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Çölyak hastası olmadığı halde Glutensiz Ürünler kullananlar var mı?

Bahsetmiş olduğumuz gibi glütenin eksikliği de fazlalığı da insan vücudu için zararlıdır. Ancak hiç alınmaması da sağlıklı bir durum teşkil etmez. Başkaca ürünlerden de glüten tedarik edilmesiyle birlikte Çölyak hastası olmayan normal sağlıkta kimselerin de Glutensiz ürünler tercih etmelerinde hiçbir sakınca yoktur.

Bunun yanında son zamanlarda yaptırılan bazı testlerle insanlar vücut yapılarını daha iyi tanımakta ve vücudunun hangi maddeyi daha çok tuttuğunu, hangi maddeyi sindirmediğini, hatta kilo almasına sebep olan maddelerin neler olduğunu dahi öğrenebiliyorlar. İşte bu gibi testlerle vücutlarının glüteni tutma eğiliminde olduğu tespit edilen kimseler de kilo vermek veya formda kalmak amacıyla Glutensiz ürünler tüketmeyi tercih edebiliyorlar, hatta diyet uzmanları da bunu tavsiye edebiliyor.

1080 kez okundu

YORUM YAZIN