İnşirah Suresi ve Anlamı

İnşirah Suresi, Duha suresinden sonra Mekke’de nazil olmuş 8 ayetten oluşan bir suredir. Şerh suresi olarak da isimlendirilen bu sure; vahyin birkaç gün kesilmesi neticesinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in gönlüne çöken bir sıkıntının üzerine inmiş ve böylece O (a.s.m.)’nun gönlüne ferahlık gelmiştir. Aynı zamanda İnşirah Suresi, Resulullah (s.a.v.) şanını yüceltmekte ve ona verilen nimetleri de belirtmektedir. Bu sure aynı zamanda Elem Neşrah Leke suresi olarak da bilinmektedir.

İnşirah Suresi Arapçasıİnşirah Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm 1- Elem neşrah leke sadrek 2- Ve vedagnâ anke vizrake 3- Ellezî enkada zahrake 4- Ve rafe’nâ leke zikrak 5- Fe inne meal usri yusrân 6- İnne meal usri yusrâ 7- Fe izâ feragte fensab 8- Ve ilâ rabbike ferğab

İnşirah Suresi Anlamı (Türkçe Meali)

1- (Ey Muhammed!) Senin göğsünü açıp genişletmedik mi? 2-3- Belini büken yükünü üzerinden kaldırmadık mı? 4- Senin şânını yükseltmedik mi? 5- Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 6- Gerçekten, güçlükle beraber bir kolaylık vardır. 7- Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. 8- Ancak Rabbine yönel ve yalvar.

Gönle sûrur olan, insanı ferahlatan bu sureye devam edilmesinde büyük faydalar vardır. Bunalımda mısın? Sıkıntın mı var? Kalbin mi daralıyor? İşte size manevi ilaç: İnşirah Suresi. Dikkat edilirse 5-6. ayetlerde her zorluktan sonra kolaylığın 2 kez tekrar edilerek bildirilmesi, Müslümanları karşılaştıkları güçlükleri göğüslemeye teşvik etmektedir. Yine her zorluğun iki kolaylık arasında olduğu da buradan anlaşılabilir. Güçlük ile karşılaştığımızda pes etmemeli, kolaylıklara ulaşmak için Rab Teala’ya yönelmeli ve O’na olan kullak görevimizi ifada geri durmamalıyız.

Kaynak: http://www.insirah.gen.tr
206 kez okundu

YORUM YAZIN