Kıble Tayini İçin Kullanılan Yöntemler

Namaz kılmak isteyen kişilerin karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri de kıble yönü olmaktadır. Namazın doğru olarak kılınması için bu detay çok önemlidir. Zira istikbal-i kıble yani Kâbe cihetine doğru namazın ifa edilmesi namazın (farz) şartlarından birisidir. Bu şartın yerine getirilmemesi namazın sıhhatine engeldir. Dolayısıyla kıble yönü bulma hususunda hassas davranılmalı ve kıble ciheti araştırılmadan namaza durulmamalıdır.

Kıble yönünü bilmediğiniz bir yerde kıble yönü tespiti için çeşitli yöntemlere başvururuz. Bunların başında cami veya mescit aramak, emin olunan Müslümanlardan kıble bilgisini haber almak ilk akla metotlardır. Sözüne itimat edilmeyen, mümin olmayan veya çocuklardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda kıble yönünü tespit etmek de doğru olmayacaktır. Böyle durumlarda farklı yöntemler ile de kıble yönü tespiti sağlanabilir.

Güneşli havada akrep ile güneşe nişan alınır. Saatin akrebi ile 12 arası açı ortayı bize güneyi gösterecektir. Eğer çevrede minareli mescit veya cami görülebiliyorsa minaresinin kapıları güneyi gösterecektir. Müslüman mezar başları batı yönünü gösterir. Ağaçların yosunlu yönü kuzeyi, karıncaların yuvaları önüne yığdığı topraklar kuzey istikametini gösterir. Bu söylediklerimiz dijital araçlardan ziyade doğal yöntemleri kullanmak isteyenler içindir.

En doğru sonucu elde etmek için pusula kullanımını tavsiye ederiz. Fakat günümüz internet teknolojisi ile bulunduğunuz yerin veya evinizin çatısına kadar inerek kıble yönünüzü tespit etmek çok kolay. Bunun için oluşturulmuş ve Google Maps alt yapısını kullanan siteler ile kıble yönünü bulmak artık pratik hale gelmiştir. Bulunduğunuz yer ile Mekke şehrindeki Kâbe arasına kıble çizgisini çeken siteler ile kıble yönü çizginizi alabilir; böylece doğru kıble cihetine yönelerek namazınızı ifa edebilirsiniz. Bu çalışmaların en önemlisi www.kiblebulma.com dur. Hem pusula için kıble açınızı hem de kıble yönü çizginizi pratik şekilde alabileceğiniz Kıble Bulma sitesini sizlere özellikle tavsiye ediyoruz.
150 kez okundu

YORUM YAZIN