FAQ: Öğretmen Kademeleri Nasıl Belirleniyor?

Derece ve kademe ilerlemesi nasıl oluyor?

Her yıl 1 tane kademe ilerlemesi yapılır. 3 yılın sonunda ise 1 derece ilerlenir. Derece dik, kademe ise yandır. Derece ilerlemesi; memurun bulunduğu hizmet sınıfı içinde bir üst dereceye geçmesidir. Memurların derece yükselmesinin şartları DMK m.68’de düzenlenmiştir.

Öğretmenler kaçıncı dereceden göreve başlar?

Öğretmen hangi derece ve kademeden başlar? Örneğin göreve yeni başlayan bir öğretmen 4 yıllık lisans mezunu ise 9/1’den (DokuzaBir ya da 9. derece 1. kademeden) başlar. Eğer 5 yıllık lisans mezunu ise 9/2’den başlar.

Kadro derecesi 1 ne demek?

Kadro derecesi, 657 sayılı DMK’ye tabi kadrolu memurların hepsi bir derece içinde çalışırlar. Memuriyette 1 -15 arası dereceler bulunmaktadır. En düşük kadro derecesi 15 ve en yüksek derece 1 ‘dir. Her üç yılda bir derece verilerek derece yükselmesi yapılır.

Kadro derecesi maaşı etkiler mi?

Atanmış olduğu kadro derecesine ilişkin mali haklardan yararlanamaz. Ancak, memurun kazanılmış hak aylık derecesi ve kariyer hizmet sınıfı için belirlenen mali hakları ile atandığı kadronun mali hakları arasında fark olması durumunda, yüksek olan ödeme kalemleri esas alınarak maaşları ödenir.

Öğretmenlikte kademe ilerlemesi nasıl olur?

Sözleşmeli öğretmenler görev süresince herhangi bir terfi (derece ve kademe ilerlemesi ) işlemine tabi tutulmazlar. Sözleşmeli öğretmen derece ve kademe ilerlemesi görev yaptığı sürece alamaz. Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçtikten sonra derece ve kademe ilerlemesi yapılır.

You might be interested:  Sık sorulan: Uygulama Öğretmen Ücreti 2018 Ne Zaman Yatar?

Doktor kaçıncı dereceden göreve başlar?

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; 3-6 yıllık yükseköğretim görerek tabip unvanını elde edenlerin 9 uncu derecenin 3 üncü kademesinden göreve başlaması gerektiği değerlendirilmektedir.

Memur en son kaçıncı dereceye kadar düşer?

Lise veya dengi okullar üstü 1 yıllık mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 11/1 ile başlar, 2’e düşer. Lise veya dengi okullar üstü 2 yıl veya Ortaokul üstü en az 5 yıllık mesleki veya teknik öğrenimi bitirenler 10/1 ile memuriyete başlar ve en fazla 2. Dereceye kadar düşebilir.

Kadro derecesi nasıl öğrenebilirim?

Devlet memurları için derece kademesi sorgulaması E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak memur derece kademesi sorgulaması yapılabilmektedir. Ayrıca kişiler memurluk derecelerini kendileri de hesaplayabilmektedirler.

Zabıta kadro derecesi nedir?

Belediye norm kadrolarına göre zabıta memurlarının kadroları 5. derecede bulunmaktadır. Lise mezunuyum, şu anda 631 sayılı Kanuna göre 3. derecenin 3. kademesinden maaş almaktayım. Kadrom 5. derece olduğundan özel hizmet tazminatını % 49 olarak almaktayım.

Memur derece ne işe yarar?

Memuriyette 1-15 arası dereceler bulunmaktadır. En düşük derece 15 ve en yüksek derece 1’dir. Her üç yılda bir derece verilerek derece yükselmesi yapılır. Derece yükseldikçe maaş ve diğer özlük hakları da değişir. (ancak bu görev esnasında yükselme için geçerlidir.)

Yeni başlayan memur maaşı ne kadar?

KÜMÜLATİF ARTIŞ YÜZDE 38 Yapılan zamla birlikte sendika üyesi bekar idari hizmetler sınıfında 4.060 TL alan bir memurun maaşı gelecek yılın ilk yarısında 4.580 TL, ikinci yarısında da 4.900 TL’ye çıkacak. Bir sonraki yıl ise ilk yarıda 5.292 TL, ikinci altı ayda da 5.610 TL olacak.

Kademe artınca maaş artar mı?

Aylık maaşlarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında alanların kademeleri ilerlediğinde aylık net maaşları da değişmektedir. Devlet memurunun bulunduğu derecede kademe ilerlemesi yapması, yürüttüğü görevin önem ve sorumluluğunda değiştirmezken aylık göstergesini ise artırmaktadır.

You might be interested:  Soru: Öğretmen Kurs Başvuruları Ne Zaman?

2021 memur maaş zammı ne kadar olacak?

Memur ve memur emeklilerine yüzde 8,45 zam 2021 yılı ilk 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 8,45 gerçekleşti. Bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave yüzde 5,45 artışla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde temmuzdan geçerli olmak üzere toplamda yüzde 8,45 artış yapıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *