Hızlı Cevap: Rehber Öğretmen Olmak Için Hangi Derslerin Iyi Olması Gerekir?

Rehber öğretmeni olmak için hangi liseye gitmek gerekir?

Rehber öğretmen olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Psikoloji bölümünden mezun olup, pedagojik formasyon alarak da mesleği icra etmek mümkündür.

Rehber öğretmeni olmak için kaç puan gerekir?

YKS EA Puanı: 423,418 puan gelecektir. Hacettepe Üniversitesi PDR bölümünü kazanmak için aşağıda yer alan netleri yapmak gerekir: 64,5 net TYT ve 48,75 net AYT. Öğrencinin OBP Puanı: 51,6 olsun. YKS EA Puanı: 388,898 puan gelecektir.

PDR icin hangi derslerin iyi olması gerekir?

PDR bölümü için Eşit Ağırlık puan türüne sahip olmak gerekir. Sınavda da TYT oturumundan sonra AYT oturumunda Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1 testlerinin çözülmesi gerekmektedir. PDR, Eğitim Fakültesi bünyesinde bir bölüm olduğu için başarı sıralaması şartı bulunur.

Rehber Öğretmen eşit ağırlık mı?

Rehber öğretmenliği eşit ağırlık puan türünden öğrenci kabul etmektedir. Eşit ağırlık puan türünden tercih yaparak rehber öğretmenliği bölümünden mezun olabilir ve rehber öğretmeni olabilirsiniz.

PDR ne kadar maaş alır 2020?

Maaşlarına ek olarak MEB bünyesinde çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenler haftalık 18 saat toplamda aylık 72 saat ek ders ücreti almaktadır. Ek ders ücreti toplamda 1200 – 1400 arası değişebilmektedir. MEB de çalışan PDR mezunu Psikolojik Danışmanlar aylık olarak toplam 6.000 – 6.200 TL maaş almaktadır.

You might be interested:  Sık sorulan: Öğretmen Sendika Istifa Formu Nasıl Doldurulur?

Sınıf Rehber Öğretmeninin Görevleri nelerdir?

Madde 51 – Sınıf rehber öğretmeni aşağıdaki görevleri yapar: a) Okulun rehberlik ve psikolojik danışma programı çerçevesinde sınıfın yıllık çalışmalarını plânlar ve bu plânlamanın bir örneğini rehberlik ve psikolojik danışma servisine verir. b) Rehberlik için ayrılan sürede sınıfa girer.

PDR kazanmak için kaç bine girmek gerekiyor?

1 AYT matematik neti, yaklaşık 2,5 TYT matematik neti de eşittir. Bu durumda 65 net TYT ve 38 net AYT yerine; 50 net TYT 42,5 net AYT yapmakta PDR kazanmaya yeterli olacaktır. 320 puan almak için ise; 50 net TYT ve 35 net AYT yeterli olmaktadır. Başka bir hesaplama ile de, 60 net TYT ve 30,5 net AYT yeterli olacaktır.

Psikolojik danışman mı rehber öğretmen mi?

Bakan Selçuk, şunları kaydetti: “Yönetmelikte rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini sunan personelin unvanı, sunulan hizmetlerin tamamını kapsayacak şekilde ‘ rehber öğretmen / psikolojik danışman ‘ olarak ifade edildi.

PDR kaç puanla alıyor 2021?

PDR sıralama ve PDR taban puanları ile ilgili tablo sütunları aşağıdaki gibidir. Rehberlik – Psikolojik Danışmanlık Bölümü 2021 taban puanları en düşük 298,60853, en yüksek 446,89527’dir. Rehberlik – Psikolojik Danışmanlık Bölümü 2021 başarı sıralaması en düşük 297743, en yüksek 7092’dir.

PDR sayısal mı sözel mi?

2) Pdr bölümü hangi puan türüyle öğrenci almaktadır? TM-3 puan türüyle öğrenci almaktadır.

PDR hangi alana girer?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ( PDR ) bölümü, üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı dört yıllık eğitim veren bir lisans bölümüdür. Bünyesinde Eğitim Fakültesi bulunduran hemen her okulda mevcut olan bölüme yerleşebilmek için öğrencilerin Tm-3 puan türünde yeterli başarıya ulaşmaları gerekmektedir.

Rehber öğretmen derse girer mi?

Günlük çalışma saatleri ve iş akışı eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir. Diğer taraftan rehberlik ödetmeni ders vaatlerinde Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğinde yer alan görev ve sorumluluklarını yerine getirdiğinden dolayı boş derse girme görevi verilmez.

You might be interested:  Sık sorulan: Öğretmen Sicil Notları Nasıl Öğrenilir?

Eşit Ağırlık AYT de ne çözecek?

Tüm öğrenciler AYT ‘de (Alan Yeterlilik Testi) alanlarına uygun sınavlara gireceklerdir. Eşit ağırlık puan türünden tercih yapmayı düşünen öğrenciler AYT ‘de Edebiyat, Matematik, Cöğrafya1 ve Tarih1 testlerini çözecekler.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü eşit ağırlık mı?

Üniversitelerdeki rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü eşit ağırlık puan türü ile öğrenci almaktadır. Bu bölümde okumak isteyen öğrenciler üniversite sınavında Türkçe ve Matematik sorularını cevaplarlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *