Iktisat Mezunu Nasıl Öğretmen Olur?

Iktisat mezunu hangi alanda öğretmenlik yapabilir?

İİBF öğrencileri öğretmen olabilir mi? İİBF öğrencileri pedagojik formasyon eğitimi alarak Muhasebe ve Finansman Öğretmeni olma hakkına sahip oluyorlar. (Bir de daha önce yılda bir ya da 2 kişinin atandığı Pazarlama ve Perakende Öğretmenliği var.

Iktisat mezunu formasyon alabilir mi?

İİBF mezunları, pedagojik formasyon eğitimi alarak bazı branşlarda öğretmenlik yapabiliyorlar. Talim Terbiye Kurulu, İktisat, İşletme ve Maliye mezunlarına öğretmen olmak için pedagojik formasyon eğitimi alma hakkı vermişti.

İşletme bölümü mezunu nasıl öğretmen olur?

Öğretmenlik formasyonu olmayan birçok kişi ek ders ücreti karşılığında branş öğretmeni olarak görevlendirilirken bazı işletme mezunları İngilizce, bazıları ise Fen ve Teknoloji öğretmeni olarak görevlendirildi.

İşletme mezunu olup öğretmen olan var mı?

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere İşletme, maliye ve iktisat bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları bulunmamaktadır. Tabloda yer aldığı üzere; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Hukuk Fakültesi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları vardır.

Kimler okul öncesi öğretmeni olarak atanabilir?

Okul öncesi öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 yıllık Okul Öğrencisi Öğretmenliği ya da Ana Okulu Öğretmenliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte art Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümlerinden mezun olanlar da anaokulunda öğretmenlik yapabiliyor.

You might be interested:  Hızlı Cevap: 2016 Öğretmen Atama Başvuruları Ne Zaman?

2021 de formasyon verilecek mi?

2021 -2022 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon eğitimi verilmeye başlanacak. Açıklamada, 2021 -2022 eğitim öğretim yılından itibaren “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”nın ilgili usul ve esaslar çerçevesinde yeniden başlatılacağı bilgisi verildi.

Işletme bölümü mezunu formasyon alabilir mi?

Açıköğretim işletme bölümü mezunu olmak formasyon için yeterli. Çünkü, diploma almak yetiyor, açık ya da kapalı alan ayrımı yapılmıyor.

Ilahiyat fakültesi mezunları formasyon kalktı mı?

İlahiyat Fakültesi mensupları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’in pedagojik formasyon eğitimini kaldırmasına tepkili! Formasyon sertifikası artık lisansüstü eğitim ile edinilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu geçen aylarda almış olduğu karar ile üniversitelerde formasyon uygulamasını kaldırdı.

Formasyon Kalktı mı?

Eğitim Fakültesi mezunu olmadıkları için eğitim aldıkları alanda öğretici niteliği kazanamayan pek çok kişi formasyon eğitimi ile bu eksikliği tamamlayabiliyordu. Ancak, pedagojik formasyon eğitimi, geçtiğimiz yıllarda alınan kararla kaldırılmıştı.

Işletme tezsiz yüksek lisans mezunu öğretmen olabilir mi?

İşletme, maliye ve iktisat bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları bulunmamakta. Ancak bu bölüm mezunlarının öğretmen olabilmesi için Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını tamamlamış olması gerekiyor.

Işletme mezunu iş bulmak için ne yapmalı?

İşletme mezunu bireyler Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik alanında çalışabilirler.

 1. İşletme yöneticisi.
 2. Bankacı
 3. Pazarlama Yöneticisi.
 4. Finans Direktörü
 5. Denetmenlik.
 6. Yönetim Organizasyon Sorumlusu.
 7. İstatistikçi.
 8. Analiz Departmanları

Işletme mezunları hangi alanlarda yüksek lisans yapabilir?

İşletme Fakültesi’nde Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak aşağıdaki alanlarda Yüksek Lisans programları verilmektedir.

 • Finans.
 • İnsan Kaynakları Yönetimi.
 • İşletme Yönetimi ve Organizasyon.
 • Muhasebe.
 • Muhasebe (İngilizce)
 • Pazarlama.
 • Sayısal Yöntemler.
 • Üretim.

Hangi bölümlerden mezun olanlar öğretmen olacak?

Kimler Sınıf Öğretmenliğine atanabilir?

 • Görme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği bölümü
 • İşitme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği bölümü
 • Sınıf Öğretmenliği bölümü
 • Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü
 • Ana Okulu Öğretmenliği bölümü
 • Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmenliği bölümü
You might be interested:  Öğretmen Özlük Dosyasını Kim Hazırlar?

4 yıllık üniversite mezunları öğretmen olabilir mi?

Fen – Edebiyat Fakültelerinin 4 yıllık lisans programından mezun olan herkes devlet okullarında öğretmenlik yapabilir. 2 yıllık ön lisans programlarından mezun olanlar ve pedagojik formasyon eğitimi alanlar da ücretli öğretmenlik yapmak için başvuru yapabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *