Lisede Rehber Öğretmen Ne Yapar?

Rehber Öğretmen kimler olabilir?

Rehber öğretmeni olmak için öncelikle lise veya dengi bir okuldan mezun olmak gerekir. Ayrıca psikoloji bölümünden mezun olanlar da yine aynı şekilde rehber öğretmeni olabilirler. Psikoloji bölümü mezunları iki yıllık tezsiz yüksek lisans şartı ile birlikte formasyon dersleri alarak rehber öğretmeni olabilirler.

Kimler sınıf rehber öğretmeni olabilir?

İlköğretim ve orta öğretim okullarında rehberlik hizmetlerini yürütmek üzere her sınıf için öğretim yılı başında öğretmenler kurulunca, rehberlik işine yatkın ve istekli ders öğretmenleri arasından seçilen öğretmenler, okul müdürünün ataması ile sınıf rehber öğretmeni olarak, kendisine verilen sınıfın rehberlik

Sınıf rehber öğretmeni ne yapar?

Madde 51 – Sınıf rehber öğretmeni aşağıdaki görevleri yapar: Sınıf rehberlik çalışmaları kapsamında eğitsel ve meslekî rehberlik etkinliklerini, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisinin organizasyonu ve rehberliğinde yürütür.

Okul rehberi nedir?

Okul Rehberi öğrencilerin akademik-psikolojik ve sosyal gelişimlerinin, veliler, öğretmenler ve idareciler tarafından sağlıklı ve sistematik bir şekilde takip edilmesini sağlayan özgün ve online bir eğitim platformudur.

Özel okullarda kimler rehber öğretmen olabilir?

Resmi okullar ve özel öğretim okullarında rehber öğretmen olarak Eğitim Fakültesi Rehberlik Hizmetleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans programları ile Fen Edebiyat Fakülltesi Psikoloji bölümünden mezun olup pedagojik formasyon sertifikası alan mezunlar çalışabilmektedirler.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Öğretmen Yeşil Pasaportu Ne Zaman Alır?

Rehber öğretmen nasıl olunur 2020?

Rehber öğretmen olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır. Psikoloji bölümünden mezun olup, pedagojik formasyon alarak da mesleği icra etmek mümkündür.

Sınıf rehberlik Nedir?

Birincisi, öğrencilerin gelişimlerini destekleyerek onların gelişim görevlerini başarmalarına yardımcı olmaktır. Yani, sınıf rehberliği etkinlikleri her bir öğrencinin özel durumları ile değil, okuldaki bütün öğrencilerin gelişimleri ile ilgilenir.

Şube rehber öğretmeni ne demek?

Sınıf/ şube rehber öğretmenliği göreviniz öğrencilerinizi rehberlik hizmetleri ile daha yakından buluşturmayı gerektiriyor. Rehberlik servisleri ile işbirliği içerisinde yapacağınız çalışmalar görev ve sorumluluklarınız Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde anlamlandırılmış.

Sınıf rehberlik etkinliklerini kim uygular?

MADDE 23 – (1) Sınıf rehber öğretmeni aşağıdaki görevleri yapar: a) Sınıf rehberlik planını okul rehberlik ve psikolojik danışma programı ile sınıf rehberlik programı çerçevesinde hazırlayarak en geç ekim ayının ikinci haftasında eğitim kurumu müdürüne onaylatır.

Sınıf öğretmeni rehberlik dersinde ne yapar?

Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği (2001)’nin 51. maddesine göre; sınıf öğretmenleri rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri komisyonunun üyesi olarak, kendi sınıflarında rehberlik hizmetleri kapsamında, okulun rehberlik ve psikolojik danışma programı çerçevesinde sınıfın

Oryantasyon hizmeti nedir?

Oryantasyon hizmetleri; eğitim kurumlarında, okula yeni gelen öğrencileri, katıldıkları yeni ortama alıştırmak, okul personeli okulun kuralları, işleyişi, olanakları hakkında bilgi vermek ve böylece okula uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan çalışmaları kapsar.

Psikolojik danışman mı rehber öğretmen mi?

Bakan Selçuk, şunları kaydetti: “Yönetmelikte rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini sunan personelin unvanı, sunulan hizmetlerin tamamını kapsayacak şekilde ‘ rehber öğretmen / psikolojik danışman ‘ olarak ifade edildi.

You might be interested:  FAQ: Sözleşmeli Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Rehber öğretmeni olmak için kaç puan gerekir?

YKS EA Puanı: 423,418 puan gelecektir. Hacettepe Üniversitesi PDR bölümünü kazanmak için aşağıda yer alan netleri yapmak gerekir: 64,5 net TYT ve 48,75 net AYT. Öğrencinin OBP Puanı: 51,6 olsun. YKS EA Puanı: 388,898 puan gelecektir.

Rehber öğretmeni ne kadar maaş alır?

RAM da çalışan psikolojik danışmanların 2021 yılı güncel maaşı 4.830 TL’ dir. Ancak aldıkları ek ders ücreti yönetmelik gereği %25 fazla ödenir. Ek ders ücretleri 1400 – 1600 arasında olmaktadır. Toplamda RAM da çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin aldıkları maaş 6.200 – 6.400 TL’ dir.

Rehber öğretmeni olmak için kaç net gerekir?

1- Ortaöğretim Başarı Puanının, 2021 YKS-EA puanına etkisi 52,2 olan bir öğrencinin BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ PDR, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü kazanabilmesi için 395 ham puan alması gerekmektedir. Bu öğrenci, TYT – Temel Yeterlilik sınavında toplam 77,75 net. 3,5 net Fen Bilimleri neti yapmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *