Öğretmen Vergi Dilimi Nasıl Hesaplanır?

Vergi dilimine girmek ne demek?

Vergi dilimi; çalışanların emekleri karşılığında elde ettikleri ücret üzerinden alınacak vergi oranını belirleyen ve elde edilen gelir toplamının belirli bir yüzde üzerinden vergiye tabi olacağını gösteren artan oranlı bir tarifedir.

Gelir Vergisi kesintisi nasıl hesaplanır?

Gelir vergisi matrahı hesabını örneklendirelim: Bir işçinin brüt maaşı 5.000 TL ise; Genel sağlık sigortası işçi payı (%14): 5.000 x %14 = 700 TL. İşsizlik sigortası işçi payı (%1): 5.000 x %1 = 50 TL. Gelir vergisi matrahı tutarı: 5.000 – (700 + 50) = 4.250 TL olur.

Ek ders vergi dilimine girer mi?

Öğretmenlerin ek ders ücretleri maaş karşılığı girdiği derslerden fazlasına girmeleri durumunda ödenen ek gelirdir. Yöneticilerin yönetim görevi karşılığında ve yine nöbet karşılığında ödenen ek ders ücretleri gelir vergisinden etkilenmektedir.

Gelir Vergisi kesintisi ne demek?

Çalışanlar, elde ettikleri kazançlar üzerinden gelir vergisi kesintisine tabidir. Devlet, çalışan vatandaşlarının gelirleri üzerinden oransal bir kesinti yapar. Kısacası vergi kesintisi, çalışanların elde ettiği kazançlardan belirlenen esas oranlarda yapılan kesintidir.

Hangi aylarda vergi dilimine girilir?

Her yıl, Mart ayından başlayarak tüm kamu görevlilerini kapsayan vergi dilimi zulmü yaşanmaktadır. Yıl sonuna kadar tüm kamu görevlileri, pozisyonlarına göre Mart ayından itibaren % 15’lik vergi diliminden % 20’lik vergi dilimine girmektedir.

You might be interested:  Soru: Öğretmen Nasıl Yeşil Pasaport Alır?

Öğretmen vergi dilimine ne zaman girilir?

Öğretmenler Ne Zaman Vergi Dilimine Girer? Yıllık ortalama 84.000 TL geliri olan bir öğretmen Nisan ayında 2. vergi dilimine girer ve 7.000 TL’nin 1.000 TL’lik kısmı %15’de hesaplanır ve vergilendirilir. Kalan 6.000 TL ise %20’den hesaplanır ve vergilendirilir.

Kümülatif vergi matrahı kesintisi nasıl hesaplanır?

Kümülatif gelir vergisi matrahı nasıl hesaplanır?

 1. GSS(Genel Sağlık Sigortası) kesintisi (%14): 9.000 X %14 = 1.260 TL.
 2. İşsizlik Sigortası İşçi Payı kesintisi (%1): 6.000 X %1 = 90 TL.
 3. Brüt ücret – (GSS + işsizlik sigortası işçi payı) = Gelir Vergisi Matrahı
 4. 9.000 – (1.260+90) = 7.650 TL’dir.

Kümülatif vergi matrahı ve gelir vergisi nereden alınır?

Kümülatif vergi matrahı kişilerin çalıştığı eski yerlerden alınır. Eğer bir kişi bir yıl içerisinde farklı yerlerde çalışmış ise son çalıştığı iş yerinden kümülatif vergi matrahı belgesi alması gerekmektedir. Bu vergi Ocak ayından başlayarak yıl sonuna kadar her ay hesaplanmaktadır.

Özel kesintiler nelerdir?

Kesilen tutarlar ise Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bildirdiği hesaba yatırılır.

 • İcra Kesintileri ve Nafaka.
 • Özel Sigortalar.
 • Kasa Açığı ve Eksik Ürün.
 • Trafik Cezası
 • Limit Aşımı (Telefon, İnternet, Benzin vs.)
 • Yol Açılan Maddi Hasarlar.
 • İhbar Tazminatı

Ek ders kaç TL 2021?

Bu değerlendirmenin ardından, 2021 -2022 sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti 18,21 TL olarak belirlendi. Devlet okullarında çalışan ücretli ve kadrolu öğretmenlerin ek ders ücreti ise 21,46 TL oldu. 2021 yılı destekleme ve yetiştirme kursu ek ders ücreti Temmuz ayında memurlara yapılan zamla birlikte belli oldu.

Ek ders ücreti 2020 ne kadar?

2020 ek ders ücretleri aşağıda belirtilmiştir: Gündüz, sınav görevi, ders dışı egzersiz, nöbet görevi (gündüz): 18.22 TL. Takviye Kursu Gündüz: 36.43 TL. Takviye Kursu Gece: 39.04 TL.

You might be interested:  Soru: Öğretmen Iett Kartı Nasıl Alınır?

Nöbet ücreti kaç ek ders?

Madde 9 – Eğitim faaliyetlerinde ek ders görevi verilen personelin nöbet tutmaları halinde her nöbet günü için 3 saat ek ders ücreti ödenir. Bu ödeme haftada 6 saati geçemez. Nöbet izninden yararlananlara bu ödeme yapılmaz.

Asgari ücret Vergisi dilimi kaç para?

Gelir Vergisi Kanunu 103. Maddeye göre; asgari ücretli bir işçinin, ücret matrahının yıllık 24.000 TL ‘yi aştığı ay ve takip eden diğer aylarda, ücretinin bir sonraki vergi diliminde “%20” üzerinden vergilenmesi gerekecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *