Okuyucular soruyor: Bir Öğretmen Nasıl Giyinmeli?

Öğretmenler nasıl giyinmeli MEB?

Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.

Erkek öğretmen ne giyer?

Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.

Öğretmen şort giyebilir mi?

Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez. Okullarda yüzü açık bulunur, saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.

Öğretmen sakal bırakabilir mi?

657 sayılı Kanuna dayalı olarak çıkarılan yönetmelikte ‘ sakal bırakılmayacağı’ açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen uygulamada memur sendikalarının aldığı karar doğrultusunda devlet memurları sakal bırakabilmektedir.

Okullarda ne giyilecek?

Okullarda, serbest kıyafet giyilecek, ancak vücut hatlarını belli eden şort, tayt, diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek. Okullarda boyalı saç, makyaj, bıyık ve sakal yasak olacak.

Devlet memuru kot pantolon giyebilir mi?

Mevzuata göre, erkekler açısından, kot giyilemeyeceğine dair bir sınırlama bulunmuyor. Ancak kadınlara ilişkin bölümde “strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez.” deniyor. Sonuçta kurumunuzun kendi mevzuatında farklı bir belirleme yapılmadıysa erkek memurların kot giyilmesini engelleyen bir mevzuat bulunmuyor.

You might be interested:  Sık sorulan: 32 Yıllık Öğretmen Ne Kadar Emekli Ikramiyesi Alır?

Okullarda saç sakal serbest mi?

Öğrenciler makyaj yapmayacak, bıyık ve sakal bırakamayacak. Bu yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden ortaokul öğrencilerine MEB İlköğretim Kurumları Yönetmeliği, lise öğrencilerine MEB Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanacak.

Okul öncesi öğretmenleri kot pantolon giyebilir mi?

Kıyafetlerde belli ölçülerde serbestlik sağlanacak. Mevcut yönetmelik sınırları şöyle çiziyor: “Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile streç, kot ve benzeri pantolonlar giyemez.

Kaymakam sakal bırakabilir mi?

657 sayılı Kanuna dayalı olarak çıkarılan yönetmelikte ” sakal bırakılmayacağı” açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen uygulamada, memur sendikalarının aldığı karar doğrultusunda devlet memurları sakal bırakabilmektedir. Ancak kamu kurumları isterse sakal bırakmaya ceza verebilir.

Hakim savcı sakal bırakabilir mi?

Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.

Sakal kesmek haram mı?

4 mezhebin fıkhında erkeğin sakalını jiletle tıraş etmesi haramdır. Ancak çalıştığı işten dolayı tıraşa mecbursa burada zaruret hâsıl olur. Kişi harama girmeyeceği bir iş bulana kadar orada çalışabilir. Jiletle sakal tıraşı haramdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *