Okuyucular soruyor: Öğrenci Öğretmen Ilişkisi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı öğretmen öğrenci ilişkisi nasıl olmalıdır?

Ögretmen, nefret edilen biri değil, sevilen, sınıfta sürekli aranan ve beklenen biri olmalıdır. Öğretmen, sınıfta öğrencilere bilgi-beceri-tutum kazandırmanın yanında, onlara sevgi, saygı, mutluluk, hosgörü, bağlılık, arkadaşlık, iyi geçinme, disiplin, düzen gibi kavramları da kazandırmalıdır.

Öğretmen ve öğrenci ilişkileri nasil olmalidir?

2- Öğretmen – öğrenci ilişkisi için etkili bir model

 1. İyi öğretmen sakindir, telaşlanmaz, sinirlenmez, soğuk kanlıdır.
 2. İyi öğretmen ön yargılı ve yanlı değildir, öğrencilere eşit davranır.
 3. İyi öğretmen her şeyden önce tutarlıdır. Değişmez, unutmaz, hata yapmaz.
 4. İyi öğretmen her sorunun cevabını bilir.

Öğrenci öğretmen ilişkisini geliştirmek için ne yapılmalı?

Öğretmenler için öğrencilerle iletişimi geliştirme yolları: Tutkuyla, mizahla ve eğlenceli ders anlatmak

 1. POZİTİF BİR DURUŞ SERGİLEYİN.
 2. MİZAHI DERSE SOKUN.
 3. ÖĞRENMEYİ, EĞLENCELİ BİR ETKİNLİK HALİNE GETİRİN.
 4. ÖĞRENCİLERİN İLGİ ALANLARINI KULLANIN.
 5. HİKÂYE ANLATIMINA YER AÇIN.
 6. SAYGILI DAVRANIN.
 7. GEREKTİĞİNDE OKUL DIŞINA ÇIKIN.

Öğretmen öğrencilerle nasıl iletişim kurmalı?

Öğretmen öğrenciyi dinlemelidir. Dinlemek, yorum yapmadan, öğrencinin sözünü kesmeden, suçlamadan sabırla, öğrencinin anlatmak istediğini anlamaya çalışmaktır. Daha sonra öğrencinin anlatmak istediğini düzgün sözcüklerle öğrenciye ifade etmek gerekir. Öğretmen öğrenci ile “ben” dilinde iletişim kurmalıdır.

You might be interested:  Soru: Dikkat Eksikliği Olan Öğrenciye Öğretmen Nasıl Davranmalı?

Sınıftaki iletişim sürecinde öğretmen nedir?

Öğretmen sadece sınıfta konuşan öğrencilere değil, konuşmayan öğrencilere de seslenmeli ve onların derse katılımını sağlamalıdır. Öğretmen bir soru sorduğu zaman onlara cevaplamaları için süre tanımalıdır. Sınıf yönetiminde iletişim eksikliği ya da kötü iletişim eğitimin kalitesini düşürmektedir.

Öğretmenlik mesleği size ne ifade ediyor?

Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki ünvandır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, ‘ Mesleği bilgi öğretmek olan kimse’ olarak tanımlanan öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

Öğretmen öğrenci ilişkisi neden önemlidir?

Ergin, “Olumlu bir ilişkinin olduğu sınıflarda öğrenciler öğretmenine güvenirler ve kendilerini güvende hissederler. Bu iki kavram da etkin bir öğrenme ortamının gerçekleşebilmesi için çok önemlidir. Öğretmenine güvenmeyen bir öğrenci, kendini ifade etmekte zorlanabilir, soru sormaktan çekinebilir.

Olumlu öğretmen tutumunun faydası nedir?

Sezer (2018) ” Öğretmenlerin Sınıf Yönetimi Tutumlarının Öğrencilerin Gelişimi Üzerindeki Etkileri” adlı çalışması öğretmenlerin sınıf yönetiminde sergilediği olumlu tutumların öğrencileri sevme, sabırlı ve anlayışlı davranma, ödüllendirme, takdir etme, yakından ilgilenme, öğrencilere güvenme ve öğrencileri destekleme

Öğretmenin gözüne girmek için ne yapmalıyız?

Haberin Devamı

 1. Sana takan öğretmenine takma: İşte birinci kural bu!
 2. Nabza göre şerbet ver: Son derece disiplinli, dediğim dedik bir öğretmenin dersinde durup durup, espri patlatman ya da olur olmaz soru sorman hoş olmayabilir.
 3. Dersle ilgili ol: Öğretmenin ders anlatıyor ve sen sıra arkadaşınla kaynatıyorsun.

Dışlanmış öğrenci için ne yapılabilir?

Sınıfın suskunlarına destek olun

 • GÜLÜMSEYİN. Gülümsemek ve göz kontağı kurmak, sadece kendini dışlanmış hisseden öğrencileriniz için yapmanız gerekenlerden biri değil.
 • ADLARIYLA ÇAĞIRIN. Bir öğretmen olarak öğrencilerinizin adlarını bilmeye özen gösterin.
 • KONUŞUN.
 • GRUP ÇALIŞMASI YAPIN.
 • HİSLERİNİN NEDENLERİNİ ANLAYIN.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: 2018 Il Dışı Tayin Ne Zaman Öğretmen?

Lisede ilk derste öğretmen ne yapmalı?

İlk ders konu işlemeyin ama öğrencileri boş da bırakmayın. Anlatmak için mutlaka bir-iki fıkra, birkaç anı hazırlayın. Öğrencilere neler soracağınızı ve sohbeti nasıl yönlendireceğinizi önceden mutlaka planlayın. Beden dilinizi iyi kullanmayı ve ses tonunuzu iyi ayarlamayı sakın ihmal etmeyin.

Etkili Öğretmenlik yaklaşımı nedir?

Etkili bir öğretmen, sınıfı gerçek sahiplerine teslim etmelidir. Fakat öğrencilere kendi ortamlarını yaratmak için fırsat tanırken onlara rehberlik etmeyi göz ardı etmemelidir. Öğrencilere, kullanılmayacak materyallerin sınıfta biriktirilmesinin dağınıklıktan başka bir şey yaratmayacağı bilgisi kazandırılmalıdır.

Bir öğretmen için etkili iletişim becerilerine sahip olmak neden önemlidir?

İletişim becerilerinde başarılı olan öğretmenler, öğrencileriyle daha samimi ilişki kurarlar. Bu şekilde öğretme ve öğrenme süreçleri daha zevkli ve yarar sağlayıcı olur. Öğrencilerin daha başarılı ve özgüvenli olabilmesi için öğretmenlerin sınıfı iyi yönetebilmesi ve öğrencilerle iletişim kurabilmesi gerekmektedir.

Iyi bir öğretmen nasıl olmalı?

Öğretmen yeterliliğinin öğrencinin başarısı üzerindeki etkisi büyüktür. Öğretmen sınıf yönetimi, alan bilgisi, iletişim bilgisi, kavram bilgisi, bilişim okur yazarlığı alanlarında yeterli olmalıdır. Öğrencilere kendi çocukları gibi davranmalı, kolaydan zora doğru, öğrencinin anlayacağı şekilde ders anlatmalıdır.

Öğretmenlerin sahip olması gereken kişiler arası iletişim becerileri nelerdir?

Gelecek nesilleri şekillendirecek olan nitelikli öğretmenlerin sahip olmaları gereken beceriler arasında, iletişimde netlik, beklenileni tam olarak açıklama, öğrenci ve diğer personelle iyi iletişim kurabilme, duyuşsal ve sosyal yönden anlatımcı ve duyarlı olma becerileri yer almaktadır (Yüksel, 2001).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *