Okuyucular soruyor: Öğretmen Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır 2019?

Öğretmen hizmet Birleştirme ne işe yarar?

Öğretmenler açısından hizmet birleştirmesi; öğretmenlerin çalıştığı yıllar içerisinde birden fazla sosyal güvenlik kurumuna (ssk, bağ-kur, emekli sandığı) hizmeti varsa bunların birleştirilmesi durumudur.

Aday öğretmen hizmet birleştirme yapabilir mı?

657 saylılı kanunun 158. Madde uyarınca hizmet birleştirmelere bir sınırlama getirilmiş fakat bu sınırlama aday memurların adaylığı kalkmadan derece kademe alamayacağına işaret etmiştir.yani Adaylığı süresince derece kademe(terfi )getirecek herhangi bir hizmet birleştirmenin yapılamayacağına açıklık getirilmiştir.

Hizmet birleştirmesi nasıl hesaplanır?

Hizmet birleştirilmesinde, her yıl 360 gün, her ay 30 gün olarak hesaplanır. Birleştirilen hizmet sürelerinin toplamına itibari hizmet süreleri, prim ödenmemiş süreler ve aynı tarihlere rastlayan süreler eklenmez.

Hizmet birleştirme için ne gerekli?

HİZMET BİRLEŞTİRME İŞLEMLERİNDE İSTENEN BELGELER

  • SGK 4 A hizmet belgesi (e-devlet şifresiyle)
  • Görev yapılan kurum/kuruluşlardan hizmet dökümü
  • Dilekçe.

Öğretmen hizmet Birleştirme ne zaman yapılmalı?

Öğretmen hizmet birleştirme işlemleri uzun sürebildiği için emeklilik zamanından en az bir sene öncesinden işlemler başlanması kişinin emekliliğe daha çabuk kavuşmasını sağlayabilir. Hizmet birleştirme işlemlerinin tümünde bir sene 360 gün sayılmaktadır. Her ay ise 30 gün üzerinden hesaplanır.

You might be interested:  Öğretmen Nöbet Ücretleri Ne Kadar?

Hizmet birleştirme e Devlet’ten yapılır mı?

4A ve 4B’li çalışanlarımız ise diğer statülerdeki SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı hizmetlerinin birleştirme taleplerini, e – Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyor.”

Hizmet birleştirme derece kademeyi etkiler mi?

DMK da derece kademe etkilemez diyor, hizmet birleştirmede sadece hizmet puanı olarak etkilenir.

Ücretli öğretmenlikte geçen süre hizmet puanına eklenir mi?

Devlet okullarında geçen ücretli öğretmenliklerin hizmet cetveline gerek yoktur. [ Ücretli öğretmenlikte ödenen prim gün sayısı kadar emeklilik süresinde ve öğretmenlik puanında değerlendirilir(30 güne yaklaşık 1 puan)]. Ücretli öğretmenlik, terfide ( derece-kademe) değerlenmez.

Askerlik hizmet puanına eklenir mi?

(3) Muvazzaf askerlikte geçirilen süreler için personele, askerliğin yapıldığı yerin hizmet puanı verilir. Askerliğini yurt dışında yapanların hizmet puanlarının hesaplanmasında bağlı olduğu birliğin bulunduğu il veya ilçenin hizmet puanı esas alınır.

Hizmet birleştirmesi ne kadar sürer?

Ayrıca SGK hizmet birleştirme süresi, ilgili kurumlar tarafından emekliliğe dair hesaplamaların gerçekleştirildiği süreyi ifade eder. Bu konuda kesin bir bilgi mevcut değildir. Fakat hizmet birleştirme işlemlerinin en az 1 hafta süreye mâl olması beklenebilir.

SGK hizmet birleştirmesi nasıl yapılır?

Bu iki yöntem şu şekilde kullanılır:

  1. Gerekli bilgilerle e-Devlet hesabına girilir. SGK portalına erişilir ve hizmet birleştirme sorgulama ekranına gelinir.
  2. uyg. sgk.gov.tr/EvrakArama adresinden SGK ‘nın evrak arama sistemine girilir. Kimlik numarası ve işleme konulan evrakın yılı ile arama yapılır.

Hizmet birleştirmesi maaşı etkiler mi?

Hizmet birleştirmesinin emekli olunacağı zaman yapılması memurun emekli aylığını düşürdüğü gibi SGK’nın prim gelirlerini de düşürüyor. Bu durumda hem SGK prim kaybediyor, hem de emekli olacak kişinin maaşı düşük oluyor. Yani memurluk öncesi hizmetler memurun eline geçen aylığı da artırabilir.

Hizmet birleştirme dilekçesi nasıl yazılır?

Hizmet birleştirme dilekçesi nasıl yazılır?

  1. Dilekçeyi hangi kurum adına yazacaksanız, o kurumun adı en üstte ve orantılı şekilde yazılmalıdır.
  2. Dilekçenin başlangıç kısmına görev yerini, yaptığınız görevi yazmanız gerekir.
  3. Dilekçenin hemen sağ alt kısmına sırasıyla tarih, ad soyadı ve imza yazılmalıdır.
You might be interested:  Hızlı Cevap: Okulda Norm Fazlası Öğretmen Nasıl Belirlenir?

Memurlarda hizmet birleştirme nasıl yapılır?

Memurların hizmet birleştirmesi için kendi Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapması gerekmekte. Başvuru için öncelikle özel sektör ssk ve ya bağkur çalışmalarını gösterir SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nün barkodlu bir suretini e devlet ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden almanız gerekiyor.

Memuriyette hizmet birleştirme nasıl yapılır?

Sigortalar Kurumu ve BAĞ-KUR) pirim ödemek suretiyle geçen hizmetlerinin T.C. Emekli Sandığına tabi hizmetleri ile birleştirilerek emeklilik müktesebinin yükseltilmesi işlemleridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *