Okuyucular soruyor: Veli Toplantısında Rehber Öğretmen Ne Konuşur?

Öğretmen veli görüşmesinde neler konuşulur?

Veli toplantılarında öğrencilerin durumları genel hatları ile velilerle paylaşılmalıdır. Ayrıca sınıf rehber öğretmeni akademik başarısızlık nedeni olarak gördüğü genel sorunlara değinerek velilerle işbirliği yapmalıdır.

Veli toplantısında nelere dikkat edilmeli?

1- Velilerle görüşme yapılırken, veli ile ilgili her türlü ön yargıdan uzak olunmalı, subjektif değerlendirmelere girilmemelidir. Sadece eğitim öğretim düşünülerek tavır alınması ve kararlı bir görünüm sergilenmesi iletişimin olumlu ve sağlıklı yürütülmesi açısından önemlidir.

Veli toplantısında öğretmen nasıl davranmalı?

Aileye karşı öğretmen, saygıya ve güvene dayalı bir ilişki kurmalı, “gülümseyerek karşılama”, “elini sıkarak selamlama” gibi nezaket kurallarına dikkat edilmeli. Veli görüşmelerinde, öğrencinin hatalarından çok hatalarının çözümü için neler yapılacağı konuşulmalı.

Veli toplantıları yaparak aileleri bilgilendirmek yılda en az kaç kere yapılmalıdır?

Bu amaçla; resmi ve özel okullarda, okul- aile ve öğretmenler arasında iş birliğini gerçekleştirmek, velileri öğrencilerin gelişim dönemleri ve akademik durumları hakkında bilgilendirmek, okula sahip çıkmalarını sağlamak ve etkin bir şekilde eğitim hizmetlerine katmak üzere bir eğitim-öğretim yılında en az iki kez

Iyi bir veli nasıl olur?

İyi bir veli:

  • Çocuklarının ilk öğretmeni olduğu bilinciyle hareket eden.
  • Çocuğunu dinleyen ve önemseyen.
  • Çocuğuna istemediği halde kurstan kursa koşturmayan.
  • Hal, hareket ve davranışlarıyla çocuğuna rol model olabilen.
  • Çocuğu akranlarıyla mukayese etmeyen, psikolojik baskı uygulamayan.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Öğretmen Atamaları Hangi Şehir Kaç Puan?

Zor Veli ne demek?

ZOR VELİ DAVRANIŞARININ ÖZELLİKLERİ – Çocukları ile ilgili konularda aşırıya kaçan hassasiyet gösterirler ve doğal kabul edilebilecek her detayı risk olarak görürler. – Yaşadıklarını söyledikleri sorunun kaynağı olarak kendilerini değil, okulu görürler ve çoğu zaman çözümünde sorumluluk almak istemezler.

Veli toplantısının amacı nedir?

Veli toplantısı, bir öğrencinin okuldaki durumunu tartışmak, akademik ve davranışsal sorunlarına çözüm bulmak için düzenlenir. Öğrencilerin bireysel konulardaki güçlü ve zayıf yönleri, müfredat dışı becerileri ve yeterlilik düzeyleri değerlendirilir. Çoğu veli toplantısı, öğrenciler olmadan düzenlenir.

Veli Toplantısı neden önemlidir?

Veli toplantılarında alınan kararların eğitim-öğretim faaliyetlerindeki olumlu yansımalarını gözleme şansı verir. Öğrenci, veli ve öğretmen ilişkilerinde önemli olan, sevgi, saygı, dostluk içinde sürdürebilmek, birbirlerini anlamak ve sorunları paylaşarak, birlikte ortak çözümlere ulaşmaktır.

Veli Toplantısı hangi yönetmeliğe göre yapılır?

Öğretmenlerin her dönem en az 1 tane yapması söylenen veli toplantıları hangi yönetmeliğe göre yapılır? MEB’in Okul- Veli iş Birliği konulu genelgesine göre; okullarda veli toplantıları yapılmak zorundadır.

Ders saatinde toplantı yapılır mı?

OKUL-AİLE BİRLİĞİ VE VELİ TOPLANTILARI MESAİ SAATLERİ DIŞINDA YAPILAMAZ. Yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile mesai günleri saat 17.00’den sonra başlayan saatlerde eğitim öğretimi aksatmamak adına yapılan okul aile birliği ve veli toplantılarına öğretmenlerin ve personelin katılmaya zorlanamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *