Sık sorulan: Öğretmen Yeşil Pasaport Nasıl Alınır 2017?

Yeşil pasaport almak için öğrenci olmak şart mı?

18 yaşın altında öğrenci olmasa da pasaport başvurusu yapılabilmektedir. 18 yaşını geçmiş ve engeli olan çocuklar için pasaport talep edilirken Sağlık Kurulu Raporu da verilmelidir. Yeşil pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay en fazla 5 yıldır. Bu süre İç İşleri Bakanlığı tarafından belirlenir.

Yeşil pasaport hakkı ne zaman biter?

Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en fazla 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür.

Öğretmenler için yeşil pasaport nasıl alınır?

Öğretmenler bulundukları derecede en az 3 yıl çalıştıkları takdirde, bir üst dereceye yükseliyor. Bir öğretmen ortalama olarak her bir derece için 3 yıl görev yaptığını hesaplarsak 15 yıl çalışan öğretmenler yeşil pasaport almaya hak kazanıyor.

Öğretmen hangi derecede yeşil pasaport alır?

Öğretmenler açısından değerlendirmek gerekirse; öğretmenler ilgili pasaport kanununa göre 1, 2 ve 3. derece kadrolarda görev yaptığı anda yeşil pasaport alabilir.

Yeşil pasaport için gerekli belgeler nelerdir?

Yeşil Pasaport Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • İç İşleri Bakanlığı’na hususi pasaport talep yazısı,
  • 1 adet biometrik fotoğraf,
  • Nüfus kartının aslı,
  • Çalışmakta olanlar: çalıştıkları kurumun il, bölge veya genel müdürlüklerinden alınmış imza sirküleri,
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Aday Öğretmen Ne Zaman Göreve Başlayacak?

Hangi derecedeki memurlar yeşil pasaport alabilir?

Emekli keseneklerine esas alınan derecelerine göre yeşil pasaport alabilecek olanlar Devlet memurları değil, emeklilik bakımından Emekli Sandığına tabi olan veya yeni sistemde 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamında bulunan sözleşmeli personeldir.

Babadan yeşil pasaport kaç yaşına kadar geçerli?

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarına, 2017’de çıkan “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” isimli yasa gereğince belirli ihracat oranlarını geçmiş iş adamlarına, Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşını aşmamış çocuklarına ve eşine yeşil pasaport verilir.

Yeşil pasaport sahiplerinin hangi yakınları aynı hakka sahip olur?

Yeşil pasaport sahiplerinin birinci dereceden yakınları da bu pasaporttan yararlanma şansına sahip. Kimler yeşil pasaport alabilir 2020 yılı için cevapları yeşil pasaport sahiplerine göre şu şekilde sıralanabilir: Yeşil pasaport sahibinin eşi. Yeşil pasaport sahibinin 18 yaş altı çocukları

Yeşil pasaport istifa edince iptal olur mu?

Ek 4. maddeye göre, yeşil pasaport hakkını elde etmeden istifa eden TSK mensupları da dahil kamu görevlileri; birinci, ikinci veya üçüncü derecelerde kendi unvan veya rütbelerine ait kadro bulunması halinde aynı kıdem ve rütbeye sahip emsallerinin yeşil pasaport alma hakkını elde ettikleri tarihte müstafi olsalar dahi

Yeşil pasaport nasıl alınır 2021?

İl Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın epasaport.gov.tr adresinden, seçtiğiniz İl Nüfus Müdürlüğü’nün takvimini görüp size uygun olan bir zamana randevu alabilirsiniz. Yeşil pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüğü’nden yapılabilmekte ama herhangi bir şehirde başvurabilirsiniz.

10 yıllık devlet memuru yeşil pasaport alabilir mi?

Devlet memurunun yeşil pasaporta hak kazanması, kadro derecesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kadro derecesi bakımından ilk 3 dereceye yükselemeyen memurlar yeşil pasaport alamamaktadır. Dolayısıyla 10 yıllık memur yeşil pasaport alabilir mi? sorusunun cevabı; hayırdır.

You might be interested:  FAQ: Bayan Öğretmen Ne Zaman Emekli Olur?

Yeşil pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport başvurusu randevusu alın Yeşil pasaport başvuruları yalnızca il nüfus müdürlüklerinden yapılıyor. Pasaport başvurusunda bulunacakların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Pasaport Randevu Sistemi web sitesi ya da Alo 199 randevu hattı üzerinden randevu almaları gerekiyor.

Yeşil pasaport nasıl alınır 2020?

Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girerek en yakın olan ilgili kurumdan size uygun gün ve saatte pasaport başvurusu için randevu alabilir. 2. Yeşil pasaport randevusu alabilmek için ikinci yol, telefonla arayarak randevu almak.

Özel okulda çalışan öğretmenler yeşil pasaport alabilir mi?

Türkiye’deki tüm öğretmenlerin aynı fakültelerde yetişmesine, aynı atama kriterlerine tabi olmalarına ve çalıştıkları sürece aynı düzeyde vergi ödemelerine rağmen; devlet okullarında görev yapan öğretmenler 15-18 yıl arası hizmetten sonra 3. dereceye erişip ‘ yeşil pasaport ‘ alabiliyorlar ve fakat özel okul

Memur çocuğu yeşil pasaport alabilir mi?

5682 sayılı Pasaport Kanununa göre; -Kadrosu birinci, ikinci veya üçüncü derecede olan Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine, Yeşil pasaport alma hakkına sahip olan kamu çalışanları ile emeklilerinin, 18 yaşından küçük çocukları yeşil pasaport kullanabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *