Öğretmenlerin Mazeret İzinleri Hakkında…

Öğretmenlerimiz ölüm, babalık, doğum gibi konularda mazeret izni alabilmektedir. Öğretmenlerimizin mazeret alabileceği durumlar aşağıdaki ilgili Yönetmelik Millî Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinin 10. maddesinde detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

DOĞUM MAZERETİ

Kadın memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. Çoğul gebelik halinde doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. Sağlık durumu uygun olduğu takdirde hekimin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir. Bu durumda, kadın memurun fiilen çalıştığı süreler doğum sonrası analık izni süresine eklenir.

  1. b) Doğumun erken gerçekleşmesi sebebiyle, doğum öncesi analık izninin kullanılamayan bölümü de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.
  2. c) Doğumun beklenen tarihten sonra gerçekleşmesi halinde, fazladan geçen süreler doğum sonrası analık izni süresinden düşülmez.

ç) Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.

ÇOCUK MAZERETİ

Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir.

EVLENME MAZERETİ

Kendisi ya da çocuğu evlenen memura 7 gün izin verilir.

ÖLÜM MAZERETİ

Eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü halinde ölüm tarihinden itibaren yedi gün izin verilir.

 

Mebajans.com

750 kez okundu
Etiketler:

YORUM YAZIN