Sömestr 3’e çıktı, ilk yıl 100 saat ders yok

0 0

 

MEB 3 sömestr uygulamasına geçiyor. Gelecek yıldan itibaren öğrenciler 3 ayda bir tatil yapacak. Yeni sisteme göre, okula erken başlayacak 1. sınıflara 100 saat az ders verilecek. İlk yıl 720’den 623’e düşürülecek ders saati, kademeli olarak 8. sınıfta 888 saate kadar çıkacak.

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, 17 Eylül’de başlayacak 2012-2013 eğitim yılının dersprogramını açıkladı. Yeni sistemde 1.sınıf öğrencilerinin eğitim saati 100 saat azalacak. Standart 720 saat olan ders saatleri, birinci sınıfta 623 saate düşürülecek, kademeli olarak  7 ve 8. sınıflarda 888 saate çıkarılacak. Böylece 8. sınıfta ders saati 288 saat artmış olacak. 

Okula yeni adım atan çocuklar da ders yükü altında kalmamış olacak. İlk 3 yıla haftada 5 gün birer saat “oyun ve fiziki etkinlik” dersi konulacak. Bunun yanı sıraöğretmenlerin ders saatleri de arttırılacak. 4. sınıfı tamamlayan öğretmenler 1. sınıftan yeniden öğrenci alacak.

Sayısal ders sayısı artıyor

İlk 8 yıllık eğitimde ders saati olarak gelişmiş ülkeler ortalamasının 1 yıl gerisinde olduğumuzu ifade eden Bakan Dinçer, Matematik dersinin 288  saat, Fen Bilimleri dersinin 180 saat ve Yabancı Dil dersinin 144 saat arttırılacağını söyledi. 

Bakan Dinçer yeni ders programını anlattı: “Geçtiğimiz yıllarda 4. sınıftan itibaren verilenİngilizce dersleri 2. sınıfta verilmeye başlanacak. 5. sınıfta (ikinci 4. yılın başı) haftada 4 saatlik İngilizce dersine 16 saat eklenebilecek. Böylece 5. Sınıflar bir nevi ‘hazırlık sınıfı’ halinegetirilecek. Bunda inisiyatif okul yönetimleri ve velilere bırakıldı. Tüm ilkokullarda ‘kolej standardı’ hedefleniyor. Ayrıca Demokrasi ve Yurttaşlık dersi “İnsan Hakları, Demokrasi ve Yurttaşlık Dersi” olarak değişti ve “zorunlu ders” haline getirildi, süresi iki saate çıkarıldı.

Gelecek yıl 3 dönem olacak

MEB öğrencilerin mevcut sistemde 4,5 aylık iki dönem olarak aldığı eğitim süresini uzunbuluyor. Gelecek yıl 3 sömestr uygulaması başlatılması düşünülüyor. Yani öğrenciler 3’er aylık 3 dönem halinde eğitim yapacak, bu dönemler arasında iki kısa tatil olacak.
 
SEÇMELİ DERSLERDE 10 ÖĞRENCİ ŞARTI

– Öğrenciler 1. sınıfta 4, kademeli olarak artarak 8. sınıfta 6 saat seçmeli ders alabilecek. Herdersten en çok 4 saat alınabilecek.
– 4 ila 8. sınıflarda görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi dersleri zorunlu ve 1’er saat yapılacak.
– Hıristiyanlık, Musevilik dinleri ve Alevilik inancına ilişkin seçmeli derslerde 10 kişi şartıaranacak.
– Seçmeli dersler arasında  “zeka oyunları” ve “yazılım” dersi de var.
– İmam Hatip’lerde zorunlu dersler aynı olacak.
– 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarda haftada 2 saat “yaşayan dil ve lehçelerde” seçmeli dil dersi verilecek. Kürtçe’nin yanı sıra, yeterli talep olduğunda Türkiye’de yaşayan dil ve lehçelerde ders açılacak.
 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x