TUSİAD bu soruya cevap versin.

0 0

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 4+4+4’lük yeni eğitim sistemiyle ilgili konuştu. Muhalefetin ve TÜSİAD’ın eleştirilerine de yanıt veren Dinçer, “Dünyada kesintisiz eğitimi uygulayan kaç tane ülke var. Önce bu soruya cevap verilsin” dedi.  

İDEOLOJİK TEREDDÜTLER

Dinçer şöyle konuştu:

“Kamuoyundan gelen tereddütler var. Bunların bazıları ideolojik tereddütler. Eğitim sistemiyle teknik olarak gelen tereddütler varsa bunları dikkate alacağız.

Eğitim sisteminin esnekleştirilmesiyle ilgili çok geniş kapsamlı bir çalışma sundum. Bütün dünya eğitim sistemini giderek süreçten çok sonuçlara bilgi ve yeteneklere dayalı bir alan doğru çekiyor.

Kız çocuklarıyla ilgili tereddütler ortaya çıkıyorsa bunun Türkiye’nin taşıdığı tecrübelerden kaynaklandığını düşünüyorum. Bugüne kadar kız çocuklarının okumasıyla ilgili çok önemli çalışmalar yaptık.

‘GERİYE GÖTÜRECEK’ YORUMLARI DOĞRU DEĞİL

Yeni sistem normal ve okula devam etme çağında olan çocuklarımız için yapılan bir düzenleme değil. Kazanımların geriye götürüleceği yorumları doğru değil.

Bu esnekleştirmenin nasıl sonuçlar doğuracağına dair tereddütleri endişeleri gidermek de bizim görevimiz. Kızlarımızın evde eğitim göreceğine dair yorumlar doğru değil.

Okul öncesi eğitimi alt komisyonda görüşülebilir. Okul öncesi eğitimde yüzde 100’e ulaşmayı 2013 sonuna kadar hedeflemiş durumdayız. Bu yılki rakamlarımız yüzde 72 civarında. Kaynaklarımızın önemli bir kısmını buna ayırıyoruz.

UZUN DÖNEMDE SINAVLARI KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kesintili eğitim sisteminin bütün eğitim sistemini bozacak gibi algılıyorsanız şunu söyleyeyim, eğitim sistemini kademeleştirmek sistemi esnekleştirir.

Uzun vadede Türkiye’de öğrencileri seçmeye dayalı sınavları kaldırmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizi seçme esaslı sınav sisteminin kaldırılmasına dair çalışmaları yapıyoruz.

Öğrencilerin bir üst sınıf geçmek için yapılan sınavları gözden geçiriyoruz. Üçüncü 4 yıllık döneme ilişkin çalışmalar sürüyor. Ortaöğretimin zorunlu hale getirilmesine ilişkin biraz da zamana ihtiyacımız var. 4-5 yıla kadar hazır hale getirebiliriz diye düşünüyorum.

TÜSİAD CEVAP VERSİN

TÜSİAD’ın dünyadaki bütün kaynaklara ulaşabileceğini biliyorum TÜSİAD dünyada kesintisiz eğitimi uygulayan kaç tane ülke var sorusuna cevap versin. Dünyanın çoğu ülkesinde kesintili eğitim uygulaması varken Türkiye’de bu uygulamaya geçişin sorunlu olacağına dair değerlendirmeyi siz takdir edin.

Kaynak : http://www.internethaber.com/egitim-sistemi-omer-dincer-tusiad–403500h.htm#ixzz1nJn7AwC7

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x